Deniz suyundan tuzların polimerik membranlar kullanılarak ayrıştırılması: İnorganik madde katkılı yaklaşımlar
The separation of salts from seawater using polymeric membranes: Approaches with inorganic additives
  1. Tez No: 971999
  2. Yazar: GULANA ASLANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ŞAFAK BOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Tatlı suya olan talep; nüfus artışı, tarım, sanayileşme, kentleşme, yaşam standartlarının yükselmesi ve iklim değişikliği gibi etkenlerle hızla artmaktadır. Bu durum, mevcut su kaynakları üzerinde ciddi bir baskı oluşturarak su kıtlığı riskini artırmaktadır. Tuzdan arındırma teknolojileri, deniz suyu ve tuzlu yer altı sularının içme suyuna dönüştürülmesini sağlayarak bu soruna etkili bir çözüm sunar. Tuzdan arındırma yöntemleri arasında, ince film kompozit ters ozmos (TO) teknolojisi öne çıkmaktadır. Yalnızca su moleküllerinin geçişine izin veren bu teknoloji, yüksek basınç altında çalışarak deniz suyunu ve tuzlu suları yüksek verimle arıtabilmektedir. Ters ozmos membranları; yüksek tuz giderme kapasitesi, dayanıklılık, düşük işletme maliyeti ve enerji verimliliği gibi avantajlara sahiptir. Su filtrasyonunda kullanılan polimerik membranlar kimyasal dayanıklılık, esneklik ve geniş pH aralığında çalışma kabiliyetleriyle ön plana çıkar. Bu çalışmada, destek tabaka olarak ticari NF-270 polisülfon membran kullanılmıştır. NF-270 üzerine, m-fenilendiamin (MPD) ve trimesoil klorür (TMC) monomerlerinin kullanıldığı ince film kaplama yöntemiyle polyamid (PA) tabakası sentezlenmiştir. ZSM-5 hazırlanarak farklı oranlarda (%0,68, %0,90, %1,13, %1,56) inorganik parçacık katkılanmış polimerik membranlar sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. XRD ve FT-IR ile yapısal analizler yapılmış; TGA ile ısıl davranışlar, DLS yöntemiyle partikül boyutları belirlenmiştir. ZSM-5 membranların yüzey hidrofilikliği temas açısı ölçümleriyle incelenmiştir. Membranların su akış hızı ve tuz tutma performansları TO cihazı kullanılarak test edilmiştir. Saf su geçirgenlik testleri 10 ve 20 bar basınçlarda yapılmış, ardından 2000 ppm NaCl ve 2000 ppm Na₂SO₄ çözeltileri ile testler gerçekleştirilmiştir. En yüksek tuz tutma kapasitesi, ısıl kararlılığı yüksek ve basınca dayanıklı kompozit membran belirlenmiştir. Sonuç olarak, ZSM-5 katkılı membranların TO sistemlerinde etkin bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The demand for fresh water is rapidly increasing due to factors such as population growth, agriculture, industrialization, urbanization, rising living standards, and climate change. This situation exerts significant pressure on existing water resources, increasing the risk of water scarcity. Desalination technologies offer an effective solution to this problem by converting seawater and brackish groundwater into drinking water. Among desalination methods, thin-film composite reverse osmosis (RO) technology stands out. This technology allows only water molecules to pass through and can treat seawater and brackish water with high efficiency under high pressure. Reverse osmosis membranes offer advantages such as high salt rejection capacity, durability, low operating cost, and energy efficiency. Polymeric membranes used in water filtration are notable for their chemical resistance, flexibility, and ability to operate over a wide pH range. In this study, a commercial NF-270 polysulfone membrane was used as the support layer. A polyamide (PA) layer was synthesized on the NF-270 using the interfacial polymerization method with m-phenylenediamine (MPD) and trimesoyl chloride (TMC) monomers. ZSM-5 was prepared and incorporated into the polymeric membranes at different loadings (0.68%, 0.90%, 1.13%, 1.56%) to produce composite membranes, which were then characterized. Structural analyses were performed using X-ray diffraction (XRD) and Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR); thermal behavior was examined with thermogravimetric analysis (TGA), and particle sizes were determined by dynamic light scattering (DLS). The surface hydrophilicity of the ZSM-5 membranes was evaluated through contact angle measurements. The water flux and salt rejection performance of the membranes were tested using an RO system. Pure water permeability tests were carried out at 10 and 20 bar, followed by tests with 2000 ppm NaCl and 2000 ppm Na₂SO₄ solutions under the same conditions. The composite membrane with the highest salt rejection capacity, high thermal stability, and pressure resistance was identified. As a result, it was concluded that ZSM-5-incorporated membranes can be effectively used in RO systems.