Comparison of analysis methods for soil-pile-structure interaction during earthquake conditions
Deprem koşullarında zemin-kazık-yapı etkileşiminin analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 972105
  2. Yazar: MERT ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kazıklı temeller, modern mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Deprem etkisi altındaki kazıklı temellerin güvenilir ve doğru şekilde analiz edilebilmesi için çok sayıda yöntem geliştirilmiş ve çeşitli uygulamalar önerilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde önerilen üç farklı analiz yöntemi, çeşitli varsayımsal örnekler üzerinde uygulanmış ve elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu yöntemlerin uygulanmasına yönelik bazı iyileştirilmiş yaklaşımlar da önerilmiştir. Yöntemlerin karşılaştırılması, kazıklarda oluşan iç kuvvetler ve moment tepkileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, her bir kazık sırası ve iç kuvvet türü için, her yöntemin hata payları Normalize Edilmiş Ortalama Kare Hata (NRMSE) yöntemiyle hesaplanmıştır. Yöntem – I: ortak sistem analizi yöntemi, tüm sistem bileşenlerini tek bir modelde içermesi nedeniyle referans model olarak kabul edilmiştir ve diğer yöntemler bu yöntem sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Yöntemlerin doğruluğu, özellikle eksenel kuvvet ile kesme kuvveti-moment ikilisi arasında olmak üzere, iç kuvvet türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma kapsamında önerilen ve Yöntem – I'in alt sistem analizi yönteminin iyileştirilmiş bir yaklaşımı hem gevşek kumda hem de yumuşak kilde moment ve kesme davranışı açısından tatmin edici sonuçlar sunmaktadır. Gevşek kum zemin profillerinde bina yüksekliğine bağlı olarak Yöntem – I'in farklı yaklaşımları eksenel kuvvet tahminlerinde güvenilir sonuçlar vermektedir. Öte yandan, yumuşak kil zeminli durumlar için Yöntem – II, tüm iç kuvvet türlerinde başarılı tahminler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pile foundations are widely used in modern engineering practice. Numerous methods have been proposed and practices to ensure reliable and accurate analysis of earthquake response of pile foundations. In this study, three different analysis methods that are suggested in Turkish Building Earthquake Code are applied to various imaginary example cases and the results are compared to each other's. Furthermore, some Modified approaches are also recommended for the implementation of these methods. The comparison of methods is made according to the internal forces and moment reaction of the piles. Additionally, using Normalized Root Mean Square Error method, the error margins of each method approach for each pile row and internal force are calculated. Method – I: direct analysis method is assumed to provide correct outputs since it includes all the system components in single model and the other methods are evaluated according to the results of this model. The accuracy of methods varies depending on the internal force type, particularly between axial force and the shear–moment pair. A Modified approach of Method – I: substructure analysis method, which is suggested in this study, provides satisfactory results for moment and shear behavior in both loose sand and soft clay. Different approaches of Method – I are reliable for axial force estimations in loose sand depending on the building height. On the other hand, for the cases with soft clay profile, Method – II estimates all internal force types quite well in all cases.