Side-channel attacks on IoT data and countermeasures
IoT verileri üzerine yan kanal saldırıları ve savunma mekanızmaları
  1. Tez No: 972460
  2. Yazar: SEYEDPAYAM SEYEDKAZEMI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YÜCEL SAYGIN, Assist. Prof. Dr. MEHMET EMRE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
This thesis explores novel privacy vulnerabilities arising from the unintended use of sensor data in mobile and wearable systems. The first part introduces LuxTrack, a side-channel attack that leverages the ambient light sensor (ALS) of a smartphone to infer user activities on nearby laptop screens based on emitted light intensity. We developed an Android application to collect ALS data in a controlled environment with real users and showed that machine learning models trained on extracted features could infer viewed websites or applications with up to 80\% accuracy. We then proposed and evaluated three countermeasures—binning, smoothing, and noise addition—demonstrating that attack accuracy could be reduced to below 30\% while maintaining legitimate task utility. In the second part, we examine how motion sensor datasets, initially designed for activity or fall detection, can be exploited for subject inference attacks. Using the SisFall dataset, we show that it is possible to accurately identify individuals based on their motion patterns using machine learning models and statistically significant features. We propose and evaluate several defense mechanisms that inject noise at the feature and sensor levels, achieving a strong trade-off between reducing subject identification accuracy and preserving activity recognition performance. Together, these studies highlight the risks of side-channel leaks and unintended inferences in sensor-based systems, and propose practical defenses to support privacy-preserving data analytics.
Özet (Çeviri)
Bu tez, mobil ve giyilebilir sistemlerdeki sensör verilerinin amaç dışı kullanımıyla ortaya çıkan yeni gizlilik açıklarını incelemektedir. İlk bölümde, bir akıllı telefonun ortam ışığı sensöründen (ALS) yararlanarak yakındaki bir dizüstü bilgisayar ekranında gerçekleştirilen kullanıcı aktivitelerini, ekrandan yayılan ışık yoğunluğuna göre tahmin eden bir yan kanal saldırısı olan LuxTrack tanıtılmaktadır. Gerçek kullanıcılarla kontrollü bir ortamda ALS verisi toplamak üzere geliştirdiğimiz Android uygulaması sayesinde, çıkarılan özelliklerle eğitilen makine öğrenimi modellerinin görüntülenen internet sitelerini veya uygulamaları \%80'e varan doğrulukla tahmin edebildiğini gösterdik. Ardından, saldırı doğruluğunu \%30'un altına indirirken, meşru görevlerin doğruluğunu yalnızca \%3 oranında azaltan üç karşı önlem—aralıklama (binning), yumuşatma ve gürültü ekleme—önerdik ve değerlendirdik. Tezin ikinci bölümünde, başlangıçta aktivite veya düşme tespiti amacıyla oluşturulan hareket sensörü veri kümelerinin, kişi çıkarımı saldırıları için nasıl kötüye kullanılabileceği ele alınmaktadır. SisFall veri kümesi kullanılarak, bireylerin hareket desenlerinden yola çıkarak, anlamlı istatistiksel özellikler ve makine öğrenimi modelleri yardımıyla yüksek doğrulukta tanımlanabildiği gösterilmiştir. Özellik ve sensör düzeyinde gürültü enjekte eden çeşitli savunma mekanizmaları önerilmiş ve bu mekanizmaların, aktivite tanıma performansını korurken kişi tanıma doğruluğunu önemli ölçüde düşürdüğü ortaya konmuştur. Bu çalışmalar birlikte değerlendirildiğinde, sensör tabanlı sistemlerdeki yan kanal sızıntıları ve amaç dışı bilgi çıkarımı risklerine dikkat çekilmekte ve gizliliği koruyan veri analitiği için uygulanabilir savunma çözümleri sunulmaktadır.