Evli kadınlarda algılanan ebeveynlik tutumlarıyla benlik farklılaşması arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between perceived parenting attitudes and differentiation of self in married women
- Tez No: 972530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli kadınların çocukluk döneminde ebeveynlerinden algıladıkları tutumların benlik farklılaşması ve alt boyutları (duygusal kopma, duygusal tepkisellik, iç içe geçme, ben pozisyonu) üzerindeki etkilerini incelemektir. Nicel ve kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Konya ilinde yaşayan, 25–55 yaş aralığında bulunan ve gönüllü olarak katılan 511 evli kadın oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ) ve Benliğin Farklılaşması Envanteri – Kısa Formu (BFE-KF) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin ardından normallik varsayımı test edilmiş, gruplar arası farklılıklar için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA, farkın kaynağı için Tukey HSD testi uygulanmıştır. Ebeveynlik tutumlarının yordayıcı etkilerini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p < .05 olarak belirlenmiştir. Bulgular, geniş ailede yetişen ve ilk çocuk olan katılımcıların ebeveynlerinden algıladıkları tutum puanlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri, anneden algılanan kuralcı/kalıplayıcı ve duygusal bakımdan yoksun bırakıcı tutumların ben pozisyonunu pozitif; aşırı koruyucu/evhamlı, aşırı izin verici/sınırsız ve cezalandırıcı tutumların ise negatif yönde yordadığını ortaya koymuştur. Babadan algılanan duygusal bakımdan yoksun bırakıcı tutum ben pozisyonunu pozitif; aşırı koruyucu/evhamlı, aşırı izin verici/sınırsız ve cezalandırıcı tutumlar ise negatif yönde yordamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of perceived parenting styles in childhood on self-differentiation and its sub-dimensions (emotional cutoff, emotional reactivity, fusion with others, and I-position) among married women. A quantitative, cross-sectional survey model was employed. The study group consisted of 511 married women aged between 25 and 55, residing in Konya, who voluntarily participated. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Young Parenting Inventory (YPI), and the Differentiation of Self Inventory–Short Form (DSI-SF). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0. After descriptive statistics were calculated, normality assumptions were tested. Independent samples t-test and one-way ANOVA were conducted to examine group differences, and Tukey HSD test was used to identify the source of significant differences. Multiple linear regression analyses were performed to determine the predictive effects of parenting styles, with the significance level set at p < .05. The findings indicated that participants raised in extended families and those who were first-born had higher perceived parenting style scores. Regression analyses revealed that maternal rigid/perfectionist and emotionally depriving styles positively predicted I-position, whereas overprotective/anxious, permissive/undisciplined, and punitive styles negatively predicted it. Paternal emotionally depriving style positively predicted I-position, while overprotective/anxious, permissive/undisciplined, and punitive styles negatively predicted it.