A challenge-driven approach to improve software system research and development project processes
Yazılım sistemi araştırma ve geliştirme proje süreçlerini iyileştirmeye yönelik zorluk odaklı bir yaklaşım
- Tez No: 972979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) projeleri, özellikle otomotiv, enerji, tıp/ilaç ve yazılım endüstrileri olmak üzere çeşitli sektörlerde yürütülmektedir. Bu projeler, Ar-Ge yaşam döngüsünün doğasında bulunan karmaşıklık ve belirsizlik nedeniyle önemli zorluklar ortaya koymaktadır. Bu çalışma, günümüzde neredeyse tüm sektörlerde kritik bir rol oynayan yazılım sistemi Ar-Ge projelerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yazılım sistemi Ar-Ge projelerinde karşılaşılan zorlukları belirlemek, bu zorlukları süreç düzeyinde görünür kılmak ve bu projelerin zorluklarını önleyerek/çözerek yazılım sistemi Ar-Ge proje süreçlerini iyileştirmek için bir kılavuz sağlamaktır. Belirtilen amaçlara ulaşmak için, beş farklı kuruluşta dokuz farklı rolü temsil eden 12 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Toplam 93 zorluk örneği belirlenmiştir. Her zorluk ayrıntılı olarak analiz edilmiş ve ISO/IEC/IEEE 12207 Sistem ve Yazılım Mühendisliği - Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri standardında tanımlanan süreçlerle eşleştirilmiştir. Zorluklar daha sonra 27 benzersiz birinci seviye temaya ve 88 benzersiz ikinci seviye kategoriye ayrılmıştır. Zorlukların süreçlere haritalanması sonucunda, zorlukların çoğunun Proje Planlama Süreci ile ilişkili olduğunu (%20), ardından Satınalma Süreci (%16), Paydaş İhtiyaç ve Gereksinimlerinin Belirlenmesi Süreci (%9) ve Tedarik Süreci (%8) ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Son olarak, Disiplinli Çevik Teslimat metodu kapsamında sunulan alternatif çözümlere dayalı olarak, yazılım sistemi Ar-Ge proje süreçleri için bir iyileştirme yaklaşımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research and Development (R&D) projects are conducted across various sectors, particularly in automotive, energy, medical/pharmaceutical, and software industries. These projects present significant challenges due to the inherent complexity and uncertainty of the R&D lifecycle. This study focuses on software systems R&D projects, which play a critical role across nearly all industries today. The objectives of this study are to identify the challenges faced in software system R&D projects, make these challenges visible at the process level, and provide a guideline for improving project processes and addressing the challenges based on the Disciplined Agile Delivery framework. To achieve this, interviews were conducted with 12 individuals representing nine distinct roles across five different organizations. A total of 93 challenge instances were identified. Each challenge was thoroughly analyzed and mapped to the relevant processes defined in the ISO/IEC/IEEE 12207 Systems and Software Engineering – Software Lifecycle Processes standard. The challenges were then categorized into 27 unique first-level themes and 88 unique second-level categories. The process mapping results revealed that most challenges are associated with the Project Planning Process (20%), followed by the Acquisition Process (16%), the Stakeholder Needs and Requirements Identification Process (9%), and the Supply Process (8%). Finally, an improvement approach for software system R&D project processes was proposed, based on alternative solutions provided within the Disciplined Agile Delivery framework.