TRT Arapça kanalının Türkiye'nin Fas'taki imajı üzerindeki rolü
The role of TRT Arabic channel in Turkey's imagr in Morocco
- Tez No: 973039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, TRT Arapça kanalının Fas halkı nezdinde Türkiye'nin ülke imajı ve ülke kişiliği algısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmada, 4 Boyutlu Ülke İmajı Modeli ve 4 Boyutlu Ülke Kişiliği Ölçeği kullanılarak Türkiye algısının nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Araştırma kesitsel araştırma deseni çerçevesinde yürütülmüş ve örneklem olarak Fas'ın yedi farklı şehrinde yaşayan bireyler seçilmiştir. Araştırma bulguları, TRT Arapça kanalının Türkiye'nin ülke imajını ve ülke kişiliğini belirli açılardan olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Türkiye'ye yönelik algının, medya içeriklerinden memnuniyet, dil ve kültürel aşinalık gibi faktörlerle şekillendiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bazı katılımcılar Türkiye'nin imajını belirlerken farklı medya kaynaklarının etkisine de dikkat çekmiştir. Çalışmanın sonuçları, uluslararası medyanın bir ülkenin imajı üzerindeki belirleyici rolünü desteklemekte ve kamu diplomasisi stratejilerinin etkin bir medya politikasıyla güçlendirilebileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin Fas'taki kamu diplomasisi uygulamalarını değerlendirmek ve gelecekteki iletişim stratejilerini geliştirmek açısından önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the TRT Arabi channel on the perception of Turkey's country image and country personality among the Moroccan public. The research analyzes how perceptions of Turkey are shaped by using the Four-Dimensional Country Image Model and the Four-Dimensional Country Personality Scale. The study was conducted within the framework of a cross-sectional research design, and individuals residing in seven different cities across Morocco were selected as the sample. The findings reveal that TRT Arabi has a positive influence on certain aspects of Turkey's country image and personality. It was determined that the perception of Turkey is shaped by factors such as satisfaction with media content, linguistic familiarity, and cultural awareness. However, some participants also emphasized the influence of other media sources in shaping their perception of Turkey's image. The results support the decisive role of international media in shaping a country's image and demonstrate that public diplomacy strategies can be strengthened through effective media policies. The findings provide significant insights for evaluating Turkey's public diplomacy efforts in Morocco and for developing future communication strategies.