1960 ve 1980 yılları arasında Türkiye'de öğrenci olayları ve Türk siyasetine yansımaları
Turkish student movements between the years of 1960 and 1980 at Turkey and their reflections Turkish politics
- Tez No: 973224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Öğrenci hareketlerinin,insanlığın belirli bir aşamadan sonra içine düştüğü çıkmazların doğal bir tezahürü olarak Türk siyasi tarih sahnesine çıktığını görmekteyiz.Tezimizde;bütün dünyayı kaplayan aynı zamanda etkili ve etkili olduğu ölçüde düşündürücü olan öğrenci hareketlerinin nedenlerini ve demokrasi sürecine olan etkilerini irdelemek maksadıyla kaleme almayı hedeflemekteyiz. Her olay gibi öğrenci hareketleri de bir aşamadan geçmiş ve bugünkü ortama erişmiştir.Gelecek günler de gençlerindir ve onların hareketleriyle yaşayacaktır. Bugünün gençliğini iyi tanıyabilmek için,tarih içindeki hareketleri ve olayları öğrenmek ,gençlik yaşlarını geride bırakmışlarla, halen genç olan kişiler için faydalı olacağına inanmaktayız.Tarih bilgisinin toplumun genel temel sorunlarını kavramak yönünden düşünürlere yararlı olacağı bir gerçektir.Gençliğin bir bölümü olan yüksek öğrenim gençliğinin hareket ve olaylarına odaklanacağız.Yüksek öğrenim gençliği; gençlik arasından eğitim yapabilme şansına ve bahtiyarlığına kavuşmuş,genç kişilerdir.Bu özelliğinden dolayı yüksek öğrenim gençliği birçok şeylere aday olma şansına da sahip bir varlıktır.Bu nedenlerle yetişmeleri ve eğitilmeleri önem kazanır.Uygar ve ileri toplumlarda kişileri fert olarak yalnız kendi açılarından değerlendiremeyiz.Bu bir bakıma toplumun ortaklaşa varlıklarıdır.Yetişmeleri ve eğitilmeleri hem kendi toplumları hem de insanların geleceği için önem taşır.Yüksek öğrenim gençliğini yaşının özellikleri yanında yaşadığı ortamda etkili yapan iç ve dış etkenlerde mevcuttur. Gerek geçmişte gerekse bugün yüksek öğrenim gençliğini,toplumun sorunlarından sıyırarak soyut bir incelemeye tabi tutmamız imkansız olmuştur.Toplumun çeşitli sorunları onlara etkili olmuş ve bu etkiyle onlarda aksiyon göstermişlerdir.Öğrenci hareketleri çok yönlü hareketlerdir. II.Dünya Savaşı'ndan sonra dünya yeni beri oluşuma,yeni bazı toplumsal ve ekonomik çatışmalara ve çeşitli çıkar politikalarına sahne olmuştur.Yüksek öğrenim gençliği de bu oluş içinde kendine düşen yeri aldığı için,gençlikte bazı değişik kıpırdanışlar olmuş ve bu oluş 1960 sonrasında ciddi bir durum göstermiştir.Dünya yüksek öğrenim gençliğiyle başlayan bu değişim,ülkemize de sirayet etmiş ve daha çok 27 Mayıs Darbe'sinden sonra belirginlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Student movements appear as a natural manifestation of the dead ends that societies fall into after a particular stage. Turkish political history is no exception to this. This study aimed to examine the causes of student movements that cover the whole world, are effective and worth thinking about, and their effects on the democratic process. Like every event, student movements have passed through a stage and have reached the current environment. The days to come are also those of the young who will live by their actions. History is a fact that will be useful for thinkers to study the fundamental problems of societies. To get to know today's youth well, we believe that learning about historical events and trends will be advantageous for people who have left their youth years behind and are still young. The focus will be on the movements and events that are the subject of higher education youth, which constitute the most active part of the youth age. Higher education youth are who have the opportunity and happiness to receive academic education from among the youth. Dec. Due to this feature, the higher education youth also have the opportunity to become candidates for many things. For these reasons, their upbringing and education become significant for society. In a civilized and advanced society, individuals are not evaluated only from their point of view. In a sense, these are public property. Their upbringing and education are significant for their society and people's future. Internal and external factors besides the characteristics of the youth of higher education age, there are internal and external factors arising from the environment in which they live. In the past and today, it has been impossible for us to subject the youth of higher education to an abstract examination by stripping them of social problems. Various social facts have influenced the young. They have also taken action against this impact. As it is understood, student movements are multifaceted. After World War II, the world has been the scene of a new formation, some new social and economic conflicts, and various interest policies. Since the youth of higher education has also taken its place in this formation, there have been different movements in the young, and developments have shown a critical situation after 1960. This change, which started with the world's higher education youth, has spread to our country and gained prominence after the May 27 Coup in 1960.