Kültürel miras etki değerlendirmesinde etkililik: Çok boyutlu analitik çerçeve ve dünya miras alanları üzerine karşılaştırmalı analiz
Effectiveness in cultural heritage impact assessment: A multi-dimensional analytical framework and comparative analysis on world heritage sites
  1. Tez No: 973633
  2. Yazar: MERVE AKYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA TURGUT, PROF. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
Özet
Kültürel Miras Etki Değerlendirmesi (KMED) süreçlerinin, özellikle UNESCO Dünya Miras Alanlarındaki uygulamalarda karar alma mekanizmalarına etkisi ve koruma hedeflerine katkı düzeyi bu çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Uluslararası kültürel miras koruma rejiminin tarihsel ve kurumsal yapısı, neoliberal planlama dinamikleri ve kentsel gelişim baskıları bağlamında, KMED'in kuramsal ve pratik sınırlılıkları bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Öncelikle, KMED'in kavramsal gelişimi ve literatürdeki tematik yönelimleri sistematik bir derleme aracılığıyla analiz edilmiş; Ardından, uluslararası kültürel miras hukuku ve mekânsal planlama kuramları temelinde kuramsal bir zemin oluşturulmuştur. Bu kuramsal çerçeve doğrultusunda, KMED'in etkililik düzeyini değerlendirmeye yönelik çok boyutlu bir analitik yapı geliştirilmiştir. Söz konusu değerlendirme çerçevesi, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sistematiğinden türeyen ancak kültürel miras bağlamına özgü kurumsal, yönetsel ve katılımcı dinamikleri dikkate alan bir etkililik yaklaşımı olarak yapılandırılmıştır. Geliştirilen bu çerçeve doğrultusunda, uluslararası örnek alanları içeren karşılaştırmalı vaka analizi çalışmalarıyla, uygulama süreçlerine ilişkin gözlemler ve karar üretme dinamikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, KMED'in çok katmanlı ve değer odaklı bir değerlendirme aracı olarak önemli bir potansiyel taşımasına karşın; mevcut uygulamalarda prosedürel odaklılık, planlama süreçlerinden kopukluk, bağlayıcılık eksikliği ve sınırlı toplumsal katılım gibi nedenlerle etkililiğinin kısıtlandığını göstermektedir. Değerlendirme süreçlerine katkının ötesine geçerek kültürel miras alanlarında koruma ve planlama anlayışını dönüştürebilecek bir etkililik düzeyine ulaşabilmesi için, KMED'in kavramsal çerçevesinin netleştirilmesi, yönetsel yapılarla daha güçlü biçimde bütünleştirilmesi ve uygulama pratiklerinin bağlamsal gerekliliklere duyarlı şekilde yeniden yapılandırılması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The central focus of this study is the effectiveness of Heritage Impact Assessment (HIA) processes, particularly in the context of UNESCO World Heritage Sites, in shaping decision-making mechanisms and contributing to conservation objectives. Within the broader context of the international cultural heritage protection regime, neoliberal planning dynamics, and urban development pressures, both the theoretical and practical limitations of HIA are explored through a comprehensive and integrated approach. The study begins with a systematic review of the conceptual development of HIA and the thematic trends in the literature. Based on international cultural heritage law and spatial planning theories, a theoretical framework is established to support the analysis. Within this framework, a multidimensional analytical model is developed to assess the effectiveness of HIA. While drawing methodological inspiration from Environmental Impact Assessment (EIA), the model is adapted to the cultural heritage field by incorporating institutional, administrative, and participatory dimensions specific to heritage contexts. Comparative case studies involving international examples are employed to observe the implementation dynamics and decision-making processes of HIA in practice. The findings reveal that, although HIA holds significant potential as a multi-layered, value-driven assessment tool, its effectiveness is often constrained by proceduralism, disconnection from planning processes, lack of legal enforceability, and limited public engagement. To enable HIA to move beyond a supplementary assessment role and function as a transformative tool in heritage conservation and planning, the study argues for the clarification of its conceptual framework, stronger integration with institutional structures, and the adaptation of its practices to context-specific requirements.