Şiddetle mücadelede kolluk kuvvetlerinin şiddet algısı bilinçli farkındalık düzeyleri ve savunma biçimlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of law enforcement officers' perception of violence, mindfulness levels, and defense mechanisms in the fight against violence
- Tez No: 973679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL SULTAN ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, kolluk kuvvetlerinde görev yapan bireylerin şiddet algılarının, bilinçli farkındalık düzeylerinin ve kullandıkları savunma biçimlerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Araştırmada, bu üç temel psikolojik yapının (algı, farkındalık ve savunma) birbirleriyle olan ilişkisi nicel verilerle ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Sinop il merkezinde görev yapan kolluk kuvvetleri personeli oluşturmuştur. Örneklem, 18 yaş ve üzeri, araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 554 kolluk personelinden meydana gelmiştir. Veri toplama aracı olarak Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Savunma Biçimleri Ölçeği, Yakın İlişkilerde Şiddet Sorumluluğu Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen korelasyon analizlerine göre; bilinçli farkındalık düzeyi arttıkça şiddeti minimize etmenin, şiddeti kabul etmenin ve partneri suçlamanın azaldığı tespit edilmiştir. İmmatür yani ilkel savunma biçimleri arttıkça olumsuz şiddet sorumluluğu algı düzeyleri de artmaktadır. Bilinçli farkındalık düzeyi ile savunma biçimlerinin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Savunma mekanizmalarının daha işlevsel hale getirilmesine yönelik kendini tanıma atölyeleri ve şiddet sorumluluğu algısının güçlendirilmesine yönelik psikoeğitim programlarının geliştirilmesi, bilinçli farkındalık temelli eğitimlerin meslek içi uygulamalara entegre edilmesi etkili ve yararlı olabilir. Bu araştırma hem literatüre hem de kolluk kuvvetleri için geliştirilecek psikoeğitim ve politika önerilerine somut katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents a comprehensive analysis of the perceptions of violence, levels of mindfulness, and defense mechanisms used by individuals serving in law enforcement. In the research, the relationships between these three fundamental psychological constructs (perception, mindfulness, and defense) were examined through quantitative data. The population of the study consisted of law enforcement personnel working in the Sinop city center. The sample included a total of 554 law enforcement officers aged 18 and above who voluntarily participated in the study. As data collection tools, the Mindful Attention Awareness Scale, the Defense Style Questionnaire, The Intimate Violence Responsibility Scale, and a personal information form were used. According to the correlation analyses obtained in this study, as the level of mindfulness increased, minimizing violence, accepting violence, and blaming the partner decreased. It was determined that as immature (primitive) defense mechanisms increased, negative perceptions of responsibility for violence also increased. No statistically significant relationship was found between the level of mindfulness and defense mechanisms. Developing self-awareness workshops to make defense mechanisms more functional, creating psychoeducational programs aimed at strengthening the perception of responsibility for violence, and integrating mindfulness-based training into in-service practices may be effective and beneficial. This research provides concrete contributions both to the literature and to psychoeducational and policy recommendations to be developed for law enforcement.