Türk Medeni Kanunu'nun miras ile ilgili hükümlerinin Ceyhan ilçesinde uygulanışı
Implementation of provisions of Turkish civil law related to inheritance in Ceyhan
  1. Tez No: 97400
  2. Yazar: AYLİN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Tanzimat döneminden bu yana süren Batılılaşma Hareketleri içerisinde, Atatürk İnkılâpları, toplum hayatımıza yön vermesi açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Atatürk İnkılâpları ile, batı tarzında yeni bir yaşam modeli düzenlenmeye çalışılmış ve bu yapılırken de, toplum düzenini sağlamayı amaç edinen hukuk, etkin bir vasıta olarak kullanılmıştır. Atatürk tarafından gerçekleştirilen İnkılâplardan özellikle bizi ilgilendiren, lâik bir yaşam biçiminin topluma uygulatılmasında, toplumun geleneksel yaşam biçiminin değiştirilmesinde, kadının hukuki statüsünün belirlenmesinde etkili olan ve bir devrim niteliği taşıyan Türk Medeni Kanunu'dur. Medeni Kanunu, Türkiye'de lâik ve demokratik bir hukuk sisteminin başlangıcını teşkil etmiştir. Özellikle de, eski hukuk sistemimizde yer almayan aile hukuku ve miras hukuku alanlarında köklü bir devrim meydana getirmiştir. Bu çalışmada Türk Medeni Kanunu'nun mirasa ile ilgili hükümleri, bu hükümlerin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların sebepleri tarihi ve hukuki çerçeve içerisinde Adana'nın Ceyhan İlçesi baz alınarak incelenmiştir. Bu araştırmada, Ceyhan ilçesi halkının, gelenek ve görenekleri, siyasi, sosyal, ekonomik yapısı ve inançları ile medeni Kanun'un miras hükümleri arasında bazı uyumsuzlukların olduğu, bunun neticesinde ise uygulamada bir takım sorunlarla karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Bu sorunların, zaman süreci içerisinde ilçe halkının ekonomik, kültürel ve sosyal yapısının hazır hale getirilmesiyle ve toplumun bilinçlenme süreciyle doğru orantılı olarak azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PROVISIONS DEALING QITH SUCCESSION IN THE TURKISH CIVIL LAW AND THEIR IMPLEMENTATION IN CEYHAN SUB-PREFECTURE (A SOCIAL HISTORY SURVEY) Wilthin the framework of the westernization movements that continued since the preiod of Restoration, Atatiirk's revolutions have an extremely place in that they- shaped the social life. An effort had been made through these revolutions to introduce a new model of life conceived along the Western style and the law of which the goal is to establishl the social order was used as an efficient tool in this process. Among the revolutions initiated by Atatürk, the Turkish Civil Law has a particular significance for us since they were instrumental in introducing a secular way of life to the society, altering the traditional living manners and determining the women's legal status. The Civil law paved the way ab initio for erecting a secular and democratic legal system and, in particular, created a radical revolution in the ambits of family and succession laws. In this study, the provisions dealing with the succession of the Turkish Civil Law, the preblems encountered in their practical implementation and the causes of these problems were examined in their historical and legal framework within the Ceyhan Sub-prefecture of Adana Province. This study revealed that there are some discrepancies between the custmos and traditions of the Ceyhan Sub-prefecture's inhabitants, their political and social creeds, economic situatinos and beliefs and the provisions dewaling with succession of the Civil Law and, ergo, difficulties are encountered in the practice. Similarly, it was noted that thesedifficulties are in the process of withering away within the time dimension as inhabitants' economic, social and cultural behaviours kunderwent a conscious transformation proicess.