Aircraft performance and flight trajectory analysis of a land-based jet aircraft for assessing its feasibility in carrier-based operations
Uçak gemisi tabanlı operasyonlarda uygulanabilirliğini değerlendirmek için kara tabanlı bir jet uçağının uçak performansı ve uçuş yörüngesi analizi
  1. Tez No: 974522
  2. Yazar: GÜNGÖR YURTTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kara konuşlu bir jet uçağının uçak gemisi operasyonlarına uygunluğunu değerlendirmek amacıyla, altı serbestlik dereceli uçuş dinamiği modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, söz konusu platformun uçak gemisi konuşlu bir uçağa dönüştürülebilirliğinin fizibilitesini ortaya koymaktır. Uçak performansı analizlerinde, çeşitli uçuş koşulları altında uçağın uçuş parametrelerini ve görev yakıt tüketimini hesaplamak üzere trim tabanlı sayısal entegrasyon yöntemlerinden faydalanılmıştır. Uçak gemisine özgü temel manevralar olan rampalı kalkış, inişten vazgeçme ve kanca kaçırma senaryoları, klasik bir oransal-integral-türevsel kontrolcü aracılığıyla modellenmiş ve benzetim analizleri gerçekleştirilmiştir. Manevra rotaları ve performans çıktıları değerlendirilmiş; uçağın, güvenli ve etkin uçak gemisi operasyonlarını gerçekleştirmek için gereken operasyonel kriterleri karşılayıp karşılamadığı analiz edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, uygun kontrol girdileri ve yeterli uçak performansı kabiliyeti ile bazı kara konuşlu jet uçaklarının uçak gemisi operasyonlarına uyarlanabilir olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the aircraft performance and flight trajectory analysis of a land-based jet aircraft in the context of carrier-based operations, utilizing six degrees of freedom flight dynamics model. The primary objective is to evaluate the feasibility of adapting a land-based jet aircraft to carrier-based aircraft. In aircraft performance calculations, trim based integration methods are utilized to calculate the aircraft states and the mission-related fuel consumption under various flight conditions. The classical proportional-integral-derivative controller is designed in the six degrees of freedom model to simulate key carrier-specific maneuvers, including the ski-jump takeoff, wave-off and bolter. The maneuver trajectories, and performance outcomes are analyzed to determine whether the aircraft satisfies the operational requirements for safe and effective carrier-based deployment. The results indicate that, with appropriate control inputs and together with the aircraft performance capabilities, certain land-based jet platforms may indeed be adaptable to carrier operations.