Step motor ile tahrik edilen iki eksenli bir kartezyen robotun 8051 mikrodenetleyici çerçevesinde tasarlanması
  1. Tez No: 97512
  2. Yazar: RECAİ ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VATAN TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
m Özet Step motor ile tahrik edilen iki eksenli bir kartezyen robotun, 8051 mikrodenetleyici ile tasarlanması isimli bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Step motorlarla ilgili yapılan araştırma ve çalışmalar bulunmaktadır. Step motorların çalışma prensipleri, diğer elektrik motorlarından çok farklıdır. Step motorlar da kendi aralarında sınıflara ayrılırlar. Step motor için bir sürücü elektronik devre ve kontrol devresi kullanılmaktadır. Bu devreler incelenmiş ve uygulamaları yapılmıştır. îkinci bölümde; 8051 mikrodenetleyici tüm yönleriyle anlatılmıştır. îkinci bölümde ayrıca 9 adet 8051 uygulama devresi ve programı yapılmıştır. Tezi oluşturan program ve devreler ayrı ayrı uygulamalar halinde yapılmıştır. Üçüncü bölümde; Mikrokontrolcü ile step motor devresi tamamlanmıştır. >
Özet (Çeviri)
IV Summry This work which is named as w a double axis cartesia robot's start with a step motor which is designed with 8051 microcontrolleris mode up three main parts. In the first part; There areresearch and works about step motors. The work principles of step motors are qdifferent from the other electric motors. Step motors are also classified in themselves. There is a driving electronic circuit and control circuit used for the step motor. These circuits are examined and their application has been done. In the second part; The 8051 microcontroller has been explained in detail. In the second part, also 9 of the 8051 W application circuits and programs have been mode. The programs and the circuits that determine this thesis have been done in different applications. In the third part; Microcontroller and step motor circuit have been completed. »