Atıksu taşıyan vidanjörlerden kaynaklanan egzoz gazlarının çevresel etkileri: Çanakkale ili örneği
Envıronmental ımpacts of exhaust gases from wastewater carryıng vacuum trucks: A case study of çanakkale
  1. Tez No: 975267
  2. Yazar: AYŞE AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ALTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel kanalizasyon sistemlerinin etkin yönetimi, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de halk sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Çanakkale ilinde foseptik çekimi yapan vidanjörlerin atıkların arıtma tesisine taşınması sürecinde oluşturduğu çevresel ve sağlık riskleri incelenmiş, bu süreçte kullanılan farklı araçların yaşam döngüsü performansları karşılaştırılmıştır. Özellikle Ford ve Mercedes marka vidanjör kamyonların bir yıllık operasyonel verileri, OpenLCA yazılımı kullanılarak yaşam döngüsü analizi (YDA) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araçların taşıma faaliyetleri sırasında oluşan egzoz emisyonları, kötü koku yayılımı, sızıntı riski gibi çevresel etkiler detaylı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, vidanjör çalışanlarının foseptik atıklarla doğrudan temas sonucu maruz kaldığı biyolojik ve kimyasal riskler ele alınmıştır. Analiz sonuçları, enerji tüketimi ve emisyonlar açısından araçlar arasında farklılıklar olduğunu ve bu farklılıkların çevresel performansa önemli etkileri bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, Çanakkale'de kanalizasyon sisteminden kaynaklanan çevresel problemlerin çözümüne yönelik stratejiler geliştirilmiş; ileri biyolojik arıtma teknolojileri ve kaçakların önlenmesine yönelik altyapı iyileştirmeleri önerilmiştir. Çalışma, sürdürülebilir kanalizasyon yönetimi için yaşam döngüsü analizinin önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Yerel yönetimler ile saha personelinin çevresel farkındalığının artırılmasını sağlaması beklenen bu çalışma, çevresel etkilerin azaltılması ve iş sağlığı güvenliğinin sağlanması açısından uygulamalı öneriler sunmakta, kentsel atık su yönetiminde yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımların yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Effective management of urban sewerage systems is critical for both environmental sustainability and public health. In this study, the environmental and health risks posed by septic tank trucks in the process of transporting wastes to the treatment plant in Çanakkale province were analyzed, and the life cycle performances of different vehicles used in this process were compared. In particular, one-year operational data of Ford and Mercedes brand septic trucks were evaluated by the life cycle analysis (LCA) method using OpenLCA software. Environmental impacts such as exhaust emissions, bad odor emission, and leakage risk during the transport activities of the vehicles were analyzed in detail. In addition, the biological and chemical risks that the septic tank workers are exposed to because of direct contact with septic wastes were analyzed. The results of the analyses show that there are differences between vehicles in terms of energy consumption and emissions, and these differences have significant impacts on environmental performance. Furthermore, strategies for solving the environmental problems arising from the sewerage system in Çanakkale are developed, and advanced biological treatment technologies and infrastructure improvements for leakage prevention are proposed. The study shows that life cycle analysis is an important tool for sustainable sewerage management. This study, which is expected to increase the environmental awareness of local administrations and field personnel, provides practical recommendations in terms of reducing environmental impacts and ensuring occupational health and safety and aims to contribute to the dissemination of innovative and sustainable approaches in urban wastewater management.