Ulaşım altyapısına dâhil edilen derelerin kentsel ısı adası oluşumuna etkisi: Ankara-Kavaklıdere örneği
The impact of streams integrated into the transportation infrastructure on urban heat island formation: The case of Ankara-Kavaklidere
- Tez No: 975749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara ili sınırları içerisinde yer alan Kavaklıdere Deresi ve çevresinin, kentsel ısı adası oluşumundaki rolünü ve ekolojik potansiyelini analiz etmektedir. Yapılan gözlem ve tematik haritalamalar sonucunda, bölgenin geçirimsiz yüzeylerle kaplandığı, doğal su varlıklarının kaybedildiği ve bunun sonucunda sıcaklığın artışı ile kentsel ısı adası etkisinin arttığı tespit edilmiştir. Kavaklıdere semti, yoğun yapılaşma ve yeşil alan kaybı nedeniyle iklim değişikliğinin yerel etkilerine karşı kırılgan hale gelmiştir. Bu bağlamda, Kavaklıdere Deresi'nin ekolojik rehabilitasyonu önerilmekte; yüzey suyu ve geçirgen yüzeylerin artırılmasıyla bölgesel sıcaklıkların düşürülmesi, biyolojik çeşitliliğin yeniden kazandırılması ve kamusal alan kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Yapılan mekânsal analizler, tespitler ve bulgular sonucunda Kavaklıdere Havza Alanı içerisinde kentsel ısı adası etkisinin belirlendiği alan için doğa temelli çözümler ile ilgili değerlendirmeler yapılarak bu alanda olumsuz etkilerin azaltılması için stratejik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the role of the Kavaklıdere Stream and its surroundings, located within the boundaries of Ankara Province, in the formation of the urban heat island effect as well as its ecological potential. Observations and thematic mappings reveal that the area has been predominantly covered by impervious surfaces, resulting in the loss of natural water bodies, which in turn has intensified the urban heat island effect through increased surface temperatures. The Kavaklıdere district has become vulnerable to the local impacts of climate change due to dense urbanization and the loss of green spaces. In this context, the ecological rehabilitation of the Kavaklıdere Stream is proposed, aiming to reduce regional temperatures by enhancing surface water and permeable surfaces, restore biodiversity, and improve the quality of public spaces. Based on spatial analyses, findings, and assessments, nature-based solutions have been evaluated for the area identified with urban heat island effects within the Kavaklıdere Basin, and strategic recommendations have been developed to mitigate these adverse impacts.