Kelâmî epistemoloji açısından İslam'ın olumuz imajının değerlendirilmesi
Evaluation of the negative image of Islam in terms of kalâm epistemology
- Tez No: 976312
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslam'ın günümüzdeki olumsuz imajının sadece dışsal etkenlerle değil, aynı zamanda Müslüman toplumların içinden kaynaklanan yanlış temsil biçimleriyle de şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Medya ve siyasi söylemler dışarıda bırakılarak, Müslümanların, dînî cehalet, kültürel sapmalar, hurafeler, batıl inançlar ve kadınlara yönelik ayrımcılık gibi uygulamalarla İslam'ı özünden uzak bir şekilde temsil ettikleri vurgulanmaktadır. Kur'ân ve Sünnet'in sunduğu evrensel değerler (adalet, merhamet, eşitlik, ahlak) ile bu yanlış uygulamalar arasındaki derin çelişki, İslam'ın dış dünyada yanlış algılanmasına, çeşitli inanç problemlerinin ve İslamofobinin güçlenmesine yol açmaktadır. Kadınlara yönelik ayrımcılığın, batıl uygulamaların ve şekilci din anlayışının dinî meşrûiyetle sunulması, hem içeride bireylerin dine yabancılaşmasına hem de dışarıda İslam'ın baskıcı ve çağ dışı bir sistem gibi algılanmasına neden olmaktadır. Çalışmada, bu olumsuz temsilleri aşmak için sahih kaynaklara dönüş, hurafelerle mücadele, eleştirel dinî eğitim ve ahlaka dayalı bir temsil anlayışının gerekliliği vurgulanmaktadır. İslam'ın özüne uygun ve bilinçli bir temsilin, hem iç barışı sağlayacağı, hem güncel inanç problemleri ile hem de İslamofobiyle mücadelede en güçlü araç olacağı ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate that the negative image of Islam in the contemporary world is shaped not only by external factors, but also by internal misrepresentations originating within Muslim societies themselves. By excluding media and political discourse, the focus is placed on how Muslims, through religious ignorance, cultural deviations, superstitions, false beliefs, and discriminatory practices particularly toward women represent Islam in a manner that deviates significantly from its original essence. The profound contradiction between the universal values presented by the Qur'an and the Sunnah such as justice, compassion, equality, and morality and these misguided practices contributes both to the misperception of Islam in the external world and the rise of Islamophobia. The presentation of discriminatory behavior toward women, superstitious practices, and formalist understandings of religion as religiously legitimate leads to alienation from religion among individuals within the Muslim world and reinforces perceptions of Islam as an oppressive and outdated system in the eyes of outsiders. The study emphasizes the necessity of returning to authentic sources, combating superstitions, promoting critical religious education, and adopting an ethics-based approach to religious representation in order to overcome these negative portrayals. It is asserts that a conscious and authentic representation of Islam will not only ensure internal peace within Muslim communities but will also serve as the most effective tool in combating Islamophobia.