“Class Criticism”“Biopolitics”and "Beauvoir's feminist approach in Annie Ernaux's the years and happening: Analyzing body, gender and social dynamics
“Sınıf Eleştirisi”,“Biopolitika”ve“Beauvoır'ın feminist yaklaşımı bağlamında Annie Ernaux'nun ”Yıllar“ ve ”Olay" eserlerinde beden, cinsiyet ve sosyal dinamiklerin incelenmesi
- Tez No: 976360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİNE BAHAR KARLIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Annie Ernaux'nun The Years ve Happening eserleri, biyopolitika ve Simone de Beauvoir'ın feminizm kavramları açısından incelenmiştir. Bu iki eserin otobiyografik anlatımı göz önünde bulundurularak yardımcı bir çerçevede sınıf eleştirisi de dahil edilmiştir. Tez, Ernaux'nun yazılarının feminist yönlerini, Beauvoir'ın kadının“öteki”olarak konumlandırılması kavramıyla bağlantılı olarak incelemektedir. The Years, kadınların rollerinin yüzyıllar boyunca genel bir incelemesini sunarken, Happening, kadınların üreme sistemleriyle ilgili olarak tabi kılınmalarını grafiksel bir şekilde tasvir etmektedir. Biyopolitika gibi kavramlar da analize dahil edilerek, devlet ve toplumsal düzenlemelerin özellikle kadınların üreme hakları ve etkenliği bağlamında bireylerin özgürlükleri ve bedenleri üzerindeki kontrolünü göstermektedir. Böylece bu tez, Ernaux'nun anlatılarını toplumsal ve benlik tanımını belirleyen yapılar üzerindeki eleştirel müdahalelerin bir parçası olarak konumlandırmakta, edebiyatta sınıf, cinsiyet ve biyopolitik güç üzerine devam eden tartışmalara katkıda bulunmakta ve çağdaş edebi metinlerin analizinde feminist ve biyopolitik paradigmaların rolüne dair genel tartışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Annie Ernaux's The Years and Happening through the lenses of biopolitics and Simone de Beauvoir's feminist theory. The autobiographical narratives of these two pieces incorporate a class critique as a supplementary framework. The thesis analyzes the feminist dimensions of Ernaux's works in connection with Beauvoir's notion of women's status as the“other.”While The Years offers a broad examination of women's responsibilities throughout history, Happening vividly illustrates the subjugation of women about their reproductive systems. The analysis encompasses concepts like biopolitics, illustrating the influence of state and social regulations on individual freedoms and bodies, especially regarding women's reproductive rights and autonomy. This thesis situates Ernaux's narratives as critical interventions in social and self-defining structures, contributes to ongoing debates regarding class, gender, and biopolitical power in literature, and enhances discussions on the role of feminist and biopolitical paradigms in the analysis of contemporary literary texts.