DC04EK ve DC04EDkalite saclarda emaye kaplama işlemleri, emaye kalite ve performansının iyileştirilmesi
Enamel coating processes on DC04EK and DC04ED quality sheet metals, improvement of enamel quality and performance
- Tez No: 976520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde beyaz eşyadan, sanayiye, sanata, inşaat sektörüne kadar birçok alanda geniş kullanım alanı bulan emaye döküm çelik alüminyum yapılar bulunmaktadır. Emaye, kullanım alanına göre görsel olarak güzel görünmesi, dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu amaçla kullanılan emayeden, hammadde olarak kullanılan sac metale kadar her aşaması test edilmeli ve kalitesinden emin olunmalıdır. Bu amaçla, doğrudan emaye çelik olarak kullanılabilen DC04EK ve DC04ED kalite sacların farklı uygulama yöntemleri ve uygulama şekilleri ile performansının test edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 0,50 mm ve 0,70 mm kalınlığında iki farklı DC04EK ve DC04ED kalite sac kullanılmış, bu saclar üzerine daldırma ve püskürtme yöntemleri ile tek ve çift kat emaye uygulamaları yapılmıştır. Uygulanan sacların yapışma performansı ve yüzey uygunluğu test edilmiştir. Tüm uygulamalarda balık pulu, karbon kaynaması, kabarcıklanma gibi yüzey kusurları gözlenmemiş olup, en iyi yapışmanın 0,50 mm DC04EK kalite sacların daldırma ve püskürtme yöntemiyle tek ve çift kat uygulamalarında sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there are enameled cast steel aluminum structures that have a wide use in many areas from white goods to industry, art, and construction sector. Enamel is preferred because it is visually beautiful, durable, and long-lasting according to its area of use. For this purpose, every stage from the enamel used to the sheet metal used as raw material must be tested and its quality must be ensured. For this purpose, it is aimed to test the performance of DC04EK and DC04ED quality sheets that can be used directly as enamel steel with different application methods and application forms. For this purpose, two different DC04EK and DC04ED quality sheets with a thickness of 0.50 mm and 0.70 mm were used, and single and double layer enamel applications were made on these sheets by dipping and spraying methods. The adhesion performance and surface suitability of the applied sheets were tested. In all applications, no surface defects such as fish scale, carbon boiling, or blister were observed, and it was determined that the best adhesion was achieved in single and double layer applications of 0.50 mm DC04EK quality sheet metal by dipping and spraying.