Diyarbakır koşullarında makarnalık buğdayın farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların bitki gelişimi, verim ve verim unsurları üzerindeki etkisi
The Effects of irrigation at different devolopmental stages of durum wheat on yield and yield component of hornan 95, a durum wheat cultivar under the Diyarbakır conditions
- Tez No: 97705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EYLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
II DİYARBAKIR KOŞULLARINDA MAKARNALIK BUĞDAYIN FARKLI GELİŞME DÖNEMLERİNDE YAPILAN SULAMALARIN BİTKİ GELİŞİMİ, VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ OĞUZ DOĞAN ÇELİK 25.09.2000 ÖZ Bu çalışma, Kasım 1999-Temmuz 2000 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada Harran 95 makarnalık buğday çeşidi kullanılmış, değişik gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların bitki gelişmesi, verim ve kalite unsurları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Sulamanın, su uygulanmayan konuya göre, verim ve kalite kriterleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Su tasarrufu ve optimum verim göz önüne alındığında, buğdayın sapa kalkma, başaklanma ve süt olum dönemlerinde üç kez sulanması önerilebilir. Sap ve saman verimi açısından sapa kalkma döneminde yapılan sulamaların, tane verimi ve kalite kriterleri açısından generatif dönemde yapılan sulamaların daha etkili olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Buğday; Sulama; Verim
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECTS OF IRRIGATION, AT DIFFERENT DEVOLOPMENTAL STAGES OF DURUM WHEAT ON YIELD AND YIELD COMPONENT OF HARRAN 95, A DURUM WHEAT CULTIVAR UNDER THE DİYARBAKIR CONDITIONS O?UZ DO?AN ÇELİK 25.09.2000 ABSTRACTS This study was conducted at the experimental field of Faculty of Agriculture at Dicle University, during 1999-2000 growing seasons. In this study, Harran 95 durum variety wheat was chosen and sown. It was aimed to investigate the effects of irrigation on the different growth periods of wheat on seed yield and quality criteria. In comparison with the unirrigated control irrigation affected significantly the yield and quality craters of the wheat. In the view of the water economy and optimum grain yield, three irrigations, each at head development, spiking and milking periods can be recommended at the end of this study. For grain straw, irrigation at head development; for grain yield and quality criteria, irrigation at vegetative period caused more effective results than the other treatments. Key words. Wheat, irrigation, yield