Geçmişten günümüze Malatya musiki cemiyetinin faaliyetleri üzerine bir inceleme
A review on the activities of Malatya music society from past to present
  1. Tez No: 977725
  2. Yazar: KÜBRA KAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SADIK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Malatya Mûsikî Cemiyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar olan faaliyetlerini tarihsel süreç içinde inceleyerek, cemiyetin Malatya'nın müzik kültürüne ve sanat yaşamına olan katkılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, doküman analizi ve alan araştırması teknikleri kullanılmıştır. Cemiyetin arşiv kayıtları, konser programları, görsel materyaller ve kurum temsilcileriyle yapılan görüşmeler temel veri kaynaklarını oluşturmuştur. Elde edilen bulgular, Malatya Mûsikî Cemiyeti'nin Türk sanat müziği ve Türk halk müziği alanlarında düzenlediği etkinliklerle şehrin kültürel kimliğinin oluşumuna önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Ayrıca cemiyetin, amatör müzisyenlerin yetişmesine öncülük ettiği ve Malatya'da müzik eğitimine kurumsal bir nitelik kazandırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu yönüyle çalışma, yerel müzik derneklerinin kültürel sürekliliğin korunmasındaki önemine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the activities of the Malatya Mûsikî Society from its establishment to the present day within a historical framework and to reveal the society's contributions to the musical culture and artistic life of Malatya. The research adopts a qualitative method, utilizing document analysis and field study techniques. Archival records, concert programs, visual materials, and interviews with the institution's representatives constitute the main data sources. The findings indicate that the Malatya Mûsikî Society has made significant contributions to the formation of the city's cultural identity through its activities in the fields of Turkish classical and folk music. Furthermore, the society has played a pioneering role in training amateur musicians and has provided a formal framework for music education in Malatya. In this respect, the study highlights the importance of local music associations in preserving cultural continuity.