Kaneto Shindo sinemasında anima ve animus: Japon ruhunun arketipleri
Anima and animus in cinema: Archetypes of the Japanese soul by Kaneto Shindo
  1. Tez No: 978229
  2. Yazar: EHAT ASRIN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA İĞNECİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Japon yönetmen Kaneto Shindo'nun sinemasını Carl Gustav Jung'un analitik psikoloji kuramındaki anima ve animus arketipleri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır.“Kaneto Shindo Sinemasında Anima ve Animus: Japon Ruhunun Arketipleri”başlığını taşıyan bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Japonya'nın geleneksel inanç biçimleri – özellikle Şintoizm, Budizm ve halk inançları – incelenerek, Japon kültürel bilinçdışının yapısal temelleri ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde, Jung'un arketip kuramı, kolektif bilinçdışı kavramı ve anima ile animus arketiplerinin bireyin psikolojik yapısındaki yeri ele alınmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, Kaneto Shindo'nun“Onibaba”(1964) ve“Kuroneko”(1968) adlı filmleri, Jung'un anima animus bağlamında çözümlemeye tabi tutulmaktadır. Bu çözümlemede, söz konusu filmlerdeki kadın karakterlerin hem bireysel hem kolektif düzlemdeki temsil biçimleri, anima ve animus kavramları ışığında değerlendirilmektedir. Tez, Japon kültürel kimliğinin sinemaya nasıl yansıdığını ve Shindō'nun eserlerinde geleneksel inançların arketipsel temsillerle nasıl birleştiğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the cinema of Japanese director Kaneto Shindō through the lens of Carl Gustav Jung's analytical psychology, focusing specifically on the archetypes of anima and animus. Titled“Anima and Animus in the Cinema of Kaneto Shindō: Archetypes of the Japanese Soul,”the study is structured in three main chapters. The first chapter examines traditional belief systems in Japan—particularly Shintoism, Buddhism, and folk practices—to uncover the structural foundations of the Japanese cultural unconscious. The second chapter delves into Jung's theory of archetypes, the concept of the collective unconscious, and the psychological significance of the anima and animus archetypes. The third and final chapter analyzes Shindō's films Onibaba (1964) and Kuroneko (1968) within the context of Jungian psychology. This analysis focuses on how female characters in these films represent both individual and collective dimensions of the anima and animus. The thesis ultimately aims to reveal how Japanese cultural identity is reflected in cinema and how Shindō's works synthesize traditional beliefs with archetypal representations.