Popülist anlayış çerçevesinde CHP'nin Kürt sorununa yaklaşımı: Kılıçdaroğlu örneği
CHP's approach to the Kurdish problem within the framework of populist understanding: The exampleof Kılıçdaroğlu
  1. Tez No: 980471
  2. Yazar: ŞEYMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN HAŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya siyasetinin tarihsel süreçte dönüşümü ve siyasal sistemlerin giderek rekabetçi ve çok aktörlü hale gelmesi, popülizm kavramının siyasal literatürde ve pratikte önem kazanmasına yol açmıştır. 19. yüzyılda ortaya çıkan popülizm, tarihsel dönemlere ve coğrafi bölgelere göre farklı biçimlerde tanımlanmış ve uygulanmıştır. Akademik literatürde sıkça tartışılmasına rağmen, popülizmin tanımı konusunda ortak bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu durum, siyasal aktörlerin, hareketlerin veya söylemlerin popülist olarak nitelendirilmesinde tartışmalara neden olmaktadır. Popülizmin coğrafi ve ideolojik farklılıklar—özellikle sol ve sağ popülizm arasındaki—kavramın zayıf merkezli bir ideoloji olarak değerlendirilmesine yol açmaktadır.Bu çalışma, Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, özellikle 2017 sonrası dönemde Türkiye'nin uzun süredir çözüme ulaşamayan Kürt sorunu bağlamında izlediği siyaset anlayışının,“Kürt halk popülizmi”mi yoksa gerçek ve barışçıl bir Kürt savunuculuğu mu olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, 2023 yılında Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) tarafından düzenlenen“Tigris Diyalogları”, CHP'nin 20 Mart 2023 tarihindeki Halkların Demokratik Partisi ziyareti ve“CHP'nin Türkiye'nin Kürt Sorununa Bakışı: 22 Soru 22 Cevap”başlıklı belge detaylı olarak analiz edilecektir. Ayrıca medyada Kılıçdaroğlu ve Kürt sorunu ile ilgili yer alan söylemler de değerlendirmeye alınacaktır.Çalışma, Kılıçdaroğlu'nun siyasetini sol popülizm çerçevesinde değerlendirerek, bunun demokratik bir çözüm arayışı mı yoksa stratejik bir oy politikası mı olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation of global politics and the competitive nature of political systems have significantly increased the importance of populism. Emerging in the 19th century, populism has become prominent across various political systems and remains highly relevant today. Despite frequent discussion in academic literature and political discourse, populism lacks a consensus definition, making it challenging to label political actors or events as populist. Its expression varies by historical and geographical context, often differing between left-wing and right-wing movements. Therefore, populism is often seen as a thin-centered ideology rather than a comprehensive political doctrine. This study examines whether Kemal Kılıçdaroğlu's political approach, especially after 2017 as the leader of the Republican People's Party (CHP), toward the longstanding Kurdish Issue in Turkey represents“Kurdish popular populism”or genuine political advocacy for Kurdish rights. The analysis focuses on key events and documents, including the“Tigris Dialogues”by the Dicle Social Research Center (DITAM) in July 2023, CHP's visit to the Peoples' Democratic Party (HDP) in March 2023, and the party's official declaration“CHP's Perspective on Turkey's Kurdish Issue: 22 Questions 22 Answers.”Media discourses related to Kılıçdaroğlu and the Kurdish issue are also reviewed. By analyzing these sources, the study aims to determine whether Kılıçdaroğlu's politics under left-wing populism reflect a democratic effort for conflict resolution or a strategic electoral policy.