Analysis of consumer decision-making on the use of different airline ticketing channels
Farklı havayolu biletleme kanallarının kullanımına yönelik tüketici karar verme sürecinin analizi
  1. Tez No: 980551
  2. Yazar: TAREK HAMMOUD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Havayolu endüstrisi, modern teknolojik çağ kadar köklü bir geçmişe sahiptir. Ticari hava taşımacılığı 1914 yılında başlamış olmakla birlikte, rezervasyon teknolojileri ancak 1960'lı yıllarda American Airlines tarafından geliştirilen Sabre adlı Global Distribution System (GDS) ile kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla, çevrim içi seyahat acenteleri (OTA'lar), internet booking engine (IBE) ve mobil uygulamalar gibi birçok yeni biletleme yöntemi geliştirilmiştir. Bu tez, anket yöntemiyle farklı demografik grupların uçuş rezervasyonu tercihlerini ve bu tercihlerin arkasında yatan nedenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, birden fazla hipotez çerçevesinde IBM SPSS gibi analiz araçları kullanılarak değerlendirilecek; tüketicilerin karar verme süreçlerine etki eden en anlamlı faktörler belirlenmeye çalışılacaktır. Bu doğrultuda, çalışmada havayolu şirketlerine, geleneksel acente tabanlı rezervasyon yöntemleri yerine çevrim içi kanalların kullanımını teşvik etmeye yönelik öneriler sunulacaktır. Araştırma bulguları, algılanan fayda, sosyal risk ve ödeme esnekliğinin, tüketicilerin çevrim içi uçak bileti satın alma niyetlerini etkileyen en güçlü faktörler olduğunu göstermektedir. Özellikle, çevrim içi rezervasyonun yararlı, verimli ve zaman tasarrufu sağlayıcı olarak algılanması, tüketicilerin bu platformları tercih etme eğilimini önemli ölçüde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The airline industry is as old as the new age of technology. Commercial travel began as early as 1914, but reservations technology was introduced by American Airlines in the 1960s with the advent of Sabre, a global distribution system (GDS). As the years pass, numerous new methods of ticket sales have been introduced, including OTAs, IBE, and Mobile apps. This thesis will investigate, through a survey, how different demographics choose to book their flights and the reasons behind their decisions. It will use multiple hypotheses that will interpret the survey results and pick the most significant factors that contribute to the consumers' decision using analysis tools such as IBM SPSS, accordingly, in this thesis recommendations will be made to the airlines on how to push the consumers to use their online channels rather than the old methods of booking through an agency. This research confirms that perceived usefulness, social risk, and payment flexibility are the top influential factors affecting consumers' decisions to purchase airline tickets online. Specifically, the perception that online booking is helpful, efficient, and timesaving significantly increases consumers' intent to use such platforms.