Company valuation techniques and implementation to a Turkish company in the BIST information technology sector
Şirket değerleme teknikleri ve BIST bilişim teknolojileri sektöründeki bir Türk şirketine uygulaması
- Tez No: 981143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
Özet
Şirket değerlemesi, finansal analiz ve yatırım kararları için kritik bir öneme sahip olan bir disiplindir. Değerleme teknikleri, özellikle birleşme ve devralmalar (M&A), hisse senedi işlemleri, halka arzlar ve genel şirket performansının değerlendirilmesi gibi birçok önemli finansal süreçte kullanılmaktadır. Bir şirketin değerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, yatırımcılar ve yöneticiler için hem finansal stratejilerin oluşturulmasında hem de geleceğe yönelik kararların alınmasında rehberlik eder. Bu tezin amacı, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatürün detaylı bir şekilde incelenmesi, literatürdeki bulgular ışığında bir değerleme yönteminin tanımlanması ve bu yöntemin, Türkiye'deki bir şirkete uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
One of the most important subjects in the finance industry is company valuation. Theories of corporate valuation have been applied to public offers, stock market transactions, mergers and acquisitions, and performance evaluations of businesses. Reviewing the theoretical literature on firm valuation, developing a valuation process based on the results, and applying the process to a Turkish company are the main goals of this study. A thorough review of the literature on firm valuation is examined in this thesis.