İbn Haldun'un bedevîlik ve hadarîlik kavramlarına göre din anlayışı
  1. Tez No: 981394
  2. Yazar: EMEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL GEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde köyden şehre doğru yaşanan göç ve bu göçün toplumsal, kültürel ve bireysel etkileri dikkat çekmektedir. Modernleşme ile birlikte insanlar, köylerin geleneksel yapısından uzaklaşarak şehirlerin sunduğu olanaklardan yararlanmayı tercih etmektedir. Ancak bu değişim, birey ve toplum üzerinde farklı etkiler yaratmış; dindarlık gibi önemli bir olgu da bu etkilerden nasibini almıştır. Köy toplumlarında dindarlık; toplumsal normlar ve dayanışma üzerine kurulu bir yapı sergilerken şehirlerde; bireyselleşme ve çok kültürlülük nedeniyle daha bireysel ve az görünür hale gelmektedir. Bu farklılaşma, dini pratiklerin ve algıların değişimini de beraberinde getirmiştir. Bu noktada İbn Haldun'un Mukaddime adlı eseri, tarihsel bir perspektif sunarak şehir ve köy arasındaki farklılıkları açıklamada rehberlik etmektedir. İbn Haldun'a göre şehirler, medeniyetin gelişimini temsil ederken köyler, sade ve uyumlu bir yaşam düzeni sunmaktadır. Ancak şehirleşme, toplumsal dayanışmanın zayıflamasına ve maneviyatın azalmasına yol açabilir. Bu çalışma, İbn Haldun'un tarihsel yaklaşımlarını temel alarak, şehirleşmenin dindarlık üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik bir analiz sunmaktadır. Mukaddime'deki şehir ve köy karşılaştırmaları, bugünün şehir yaşamına ışık tutmakta ve bu iki yaşam biçiminin bireysel ve toplumsal dindarlığı nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak İbn Haldun'un görüşleri, döneminin ötesinde bir vizyon sunarak köy ve şehir arasındaki dinamiklerin toplumsal etkilerini anlamamıza yardımcı olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today the migration from rural villages to urban cities and the socio-cultural and individual effects of this transition have garnered significant attention. With modernization people are moving away from the traditional structures of villages to take advantage of the opportunities offered by cities. However this transformation has brought about various impacts on individuals and society with religiosity being one of the most affected aspects. In rural communities, religiosity is often built upon social norms and solidarity while in cities, it tends to become more individualistic and abstract due to urbanization and multiculturalism. This shift has also led to changes in religious practices and perceptions. At this juncture, Ibn Khaldun's seminal work Muqaddimah provides a historical perspective, serving as a guide to understanding the contrasts between urban and rural life. According to Ibn Khaldun, cities represent the advancement of civilization whereas villages offer a simple and harmonious way of life. However urbanization can lead to the weakening of social cohesion and a decline in spirituality. This study uses Ibn Khaldun's historical approaches as a foundation to analyze the effects of urbanization on religiosity. The comparisons between urban and rural life discussed in Muqaddimah shed light on contemporary urban living and illustrate how these two life styles influence individual and societal religiosity. In conclusion Ibn Khaldun's insights extend beyond his era, helping us understand the societal impacts of the dynamics between rural and urban life even today.