Toplumsal cinsiyet bağlamında tokenizm: Kolluk kuvvetlerinde kadınların deneyimleri
Tokenism in a gender context: Women's experiences in law enforcement
  1. Tez No: 982306
  2. Yazar: YAREN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de kadın ve erkek nüfusu birbirine yakın oranlarda olmasına rağmen, toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda kadınların erkeklerle eşit düzeyde temsil edilmesi hâlâ önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle güvenlik sektörü gibi erkek egemen mesleklerde kadınların temsili, toplumsal cinsiyet rolleri ve ataerkil yapının etkisiyle sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada, kolluk kuvvetlerin bir kolu olan polislik mesleğinde kadınların karşılaştığı ataerkil yapı, kurumsal kültür ve tokenizm olgusu çerçevesinde incelenmektedir. Kadınların bu alanlarda genellikle sembolik düzeyde temsil edilmesi, onların mesleki ilerlemelerini sınırlamakta ve birçok yapısal sorunu da beraberinde getirmektedir. Kadın güvenlik personelinin mesleki deneyimleri, bu tez kapsamında detaylı şekilde ele alınmakta; kadınların meslek içi ayrımcılıkla nasıl mücadele ettiği ve karşılaştıkları engellerin ne şekilde ortaya çıktığı analiz edilmektedir. Eğitim düzeyinin artması ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalığın gelişmesine rağmen, kadınların bu alanlardaki varlığı hâlâ görünürlük ve etki açısından yetersizdir. Çalışmada, kadınların deneyimleri üzerinden yapısal eşitsizlikler tartışılmakta ve toplumsal dönüşüm için kurumsal reform ihtiyacına dikkat çekilmektedir. Bu bağlamda araştırma, kadınların eşit temsiliyet hakkı çerçevesinde, güvenlik sektöründe daha adil ve kapsayıcı bir yapının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de ataerkil yapının ve toplumsal cinsiyet rollerinin kadınların kamu güvenliği alanındaki temsili üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle erkek egemen meslek olarak görülen polislik mesleğinde kadınların karşılaştığı yapısal, kültürel ve kurumsal engeller ele alınacak; bu mesleklerdeki kadınların deneyimleri üzerinden tokenizm, eşitsizlik ve dönüşüm süreçleri tartışılacaktır. Ayrıca kadınların bu alanlarda nasıl bir değişim aktörü haline geldiği, mevcut sistemde nasıl konumlandığı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik ne tür yapısal reformların gerekliliği vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite the close proportions of women and men in Turkey, the equal representation of women in social, economic, and political spheres remains a significant challenge. In male-dominated professions like the security sector, women's representation is limited by gender roles and the influence of patriarchal structures. This study examines the patriarchal structure women face in the police profession, a branch of law enforcement, within the framework of institutional culture and tokenism. The often symbolic representation of women in these fields limits their professional advancement and creates numerous structural problems.This thesis examines the professional experiences of female security personnel in detail, analyzing how women combat discrimination within the profession and the resulting obstacles. Despite increasing educational attainment and increased awareness of gender equality, women's presence in these fields remains insufficient in terms of visibility and impact. This study discusses structural inequalities through the lens of women's experiences and highlights the need for institutional reform for social transformation. In this context, the research demonstrates the need for a more equitable and inclusive structure in the security sector, within the framework of women's right to equal representation. This study aims to examine the impact of patriarchal structures and gender roles on women's representation in public safety in Turkey. The structural, cultural, and institutional barriers faced by women, particularly in the police profession, which is considered a male-dominated profession, will be examined. Tokenism, inequality, and transformation processes will be discussed through the experiences of women in these professions. It will also highlight how women become agents of change in these fields, how they are positioned within the current system, and what structural reforms are necessary for gender equality.