Suç konulu televizyon programları ve lekelenmeme hakkı
Crime themed television programs and keeping the right to good reputation
- Tez No: 983015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER, PROF. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, suç konulu televizyon programlarında suçun temsil edilme biçimlerini ve bu temsillerin bireylerin lekelenmeme hakkı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Müge Anlı ile Tatlı Sert adlı programdan elde edilen bini aşkın cümle, nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, medya söyleminin tarafsız haber verme işlevinden uzaklaşarak duygusal, yönlendirici ve dramatik anlatılar aracılığıyla suçluluk algısı inşa ettiği ortaya konmuştur. Çalışmada, suçun medya aracılığıyla hikâyeleştirilerek yeniden üretildiği; fail, mağdur ve tanık figürlerinin tek taraflı temsil edildiği; izleyicinin ise duygusal etki altında bir toplumsal jüriye dönüştürüldüğü görülmüştür. Bu söylemsel yapıların birbirini besleyen örüntüler oluşturduğu ve lekelenmeme hakkını sistematik biçimde ihlal eden bir medya pratiğine işaret ettiği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular, medya içeriklerinin yalnızca iletişim alanında değil, insan hakları, hukuk devleti ve adil yargılanma ilkeleri bağlamında da çok boyutlu olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how crime is represented in crime-related television programs and examines the impact of these representations on individuals' right to be presumed innocent. Over a thousand sentences extracted from the program Müge Anlı ile Tatlı Sert were analyzed through qualitative content analysis. The findings reveal that media discourse departs from neutral reporting and instead constructs a perception of guilt through emotional, dramatic, and directive narratives. The study demonstrates that crime is re-produced via storytelling techniques, that the representations of perpetrators, victims, and witnesses are one-sided, and that the audience is transformed into a socially reactive jury under emotional influence. These discursive structures form interrelated patterns that systematically violate the right to be presumed innocent, indicating a problematic media practice. The results highlight the need to evaluate media content not only within the scope of communication studies but also in relation to human rights, the rule of law, and the principles of fair trial.