Milas ilçe merkezinde yer alan Çöllüoğlu Hanı'nın incelenmesi ve restorasyon projesi
The Study and restoration project of Çöllüoğlu Han in Milas borough
- Tez No: 98327
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Türk Sivil mimarisinde hanlar 13. yüzyıldan günümüze amaçları ve şekilleri değişerek yapılagelmiştir. 19. yüzyılının ortalarına kadar kervan ticaretinin önemini sürdürmesi, taşınan malların boşaltılması, el değiştirmesi, depolanması gibi ihtiyaçlar nedeniyle Osmanlılar döneminde kent içindeki hanlar öne çıkmışlardır. Osmanlı üretiminin tarıma dayanmasıyla, bu üretimin yapıldığı art bölgenin pazarlayıcısı olan büyük kentler ve küçük kazalardaki hanların sayısında artış gözlemlenmiştir. Buna karşılık, 19. yüzyılın sonlarına doğru bu yöndeki ticaret zayıflamaya başlamıştır. Osmanlı Arazi Kanunnamesi ile birçok yapı özel mülkiyete geçmiş, hanlar da işlevlerini kaybederek köhneleşmiş, hatta yıkılmaya terk edilmiştir. Bu bağlamda Osmanlılar zamanında, özellikle 18. yüzyılda büyük gelişmeler gösteren Milas' m merkezinde yer alan Çöllüoğlu Ham doğal nedenlerle ve kullanıcılarının azalmasıyla hem yıkılmaya, hem de işlevini yitirmeye başlamıştır. Kentlerin kimliklerini kaybetmemesi, halkın daha güçlü kültürel bağlarla bugünü geleceğe taşıması açısından monografik çalışmalar her zaman önem taşımıştır. Ticari yapıların günümüz yaşantısına kazandırılmasında, bu yapıların çeşitli işlevleri bünyelerinde barındırabilmeleri büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle araştırma konusu olan Çöllüoğlu Hanı'nın konumlandığı alanın zengin tarihinin, sosyal birikiminin ve rnimarisinin günümüze ulaşması yapının rehabilitasyon nedenini daha da arttırmaktadır. Monografik çalışmaların değerlendirilmesi istekler doğrultusunda gelişmediğinden, birtakım bürokratik engellerin aşılması gerekmektedir. Tez konusu yapı, bugün özel mülkiyete ait olup, yılların geçmesiyle hana sahip mirasçı sayısı artmıştır. Kamulaştırma bedelinin yetmemesi nedeniyle hanın sağlıklaştırılıp, yaşatılması için gerekli çalışmalara başlanamamaktadır. Yerel idarede gereksinimVI duyulan ödeneğin ayrılmasıyla veya özel kuruluşlarla anlaşılmasıyla ilk etapta bu sıkıntı kaldırılabilecektir. İkinci aşamada hanın tarihi ve mimari açıdan nitelikli bir şekilde açılımının yapılması gerekmektedir. Çevrenin de tarihi, sosyal ve mimari yönden araştırılmasıyla yapı için uygun rehabilitasyon kararları alınabilecektir. Unutulmaya ve yıkılmaya yüz tutmuş ticari yapıların kurtarılması için çalışmalara başlanması isteğinin bir sonucu olarak Çöllüoğlu Hanı'nın aktif koruma altına alınması Milas'daki diğer ticari yapıların ve konut dokusunun korunmasında önemli bir adınım atılmasına katkıda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Khans, in Turkish civil architecture, have been constructed in various types and purposes from 13th century until now. Khans in Ottoman city centers have been considered importantly because of the caravan commerce continuing through the midst of 19* century and the need of discharging, changing hand and storing of loaded goods. Economy based on agricultural production has increased the number of khans as markets of hinterlands in big cities and small towns. Oppositely, this type of commerce has weaken at the end of 19* century. By Ottoman Land Laws (Osmanlı Arazi Kanunnamesi) many buildings have been evaluated as private property, thus the khans also have changed hand and mostly left into ruins. In this context, in Ottoman period, Çölluoğlu Khan in the city center of Milas which has shown great developments especially in 18* century, has lost its importance and function by natural causes and decreasing number of users. Essentially, monographic studies has been seriously considered because of their importance in carrying the identical values of cities to the future with increasing cultural bounds. The multi-functional use of commercial centers has a great advantage on the renovation of these buildings today. Especially, the richness of social accumulation, historical and architectural values in the area where Çölluoğlu Khan has sited, increases the purpose of its rehabilitation. Unfortunately, to realize these ideas it is necessary to overcome some bureaucratic difficulties. Today» Çölluoğlu Khan is a private property with many inheritors. Insufficiency of public value prevents to begin a necessary interference and study. At the first step, it is possible to get rid of difficulties by an appropriation of local government or an agreement by private enterprise. Secondly, a detailed study considering the historical and architectural background of Çöllüoğhı Khan like thisvra should be evaluated. A professional research on historical, social and built environment helps to take clear decisions on rehabilitation. This study is a result of an expression of desire to rescue demolished commercial buildings. Thus, Çöllûoğlu Khan should be taken under protection and in this way a protection project about commercial buildings may be immediately initialized in Milas.