Türkiye Selçuklu Devleti döneminde Ermeni tarih yazıcılığı (1075-1308)
Armenian historiography during the Turkish Seljuk State (1075-1308)
- Tez No: 983371
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUAT BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; 1075 yılında Kutalmışoğlu Süleymanşah tarafından İznik merkezli olarak kurulan Türkiye Selçuklu Devleti‟nin teşekkülünden, devletin 1308‟de tarih sahnesinden çekilişine kadar uzanan süreçte Ermeni tarih yazıcılığını kapsamlı bir biçimde ele almaktadır. Bu yapılırken Ermeni tarih yazımının biçimsel yapısını, düşünsel temellerini ve ideolojik eğilimlerini tarihi bağlamı içerisinde analitik bir yaklaşımla değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel amacı, tarih yazımının yalnızca olayları kronolojik bir sıra ile aktarmakla sınırlı olmadığını aynı zamanda kimlik inşası, toplumsal hafıza oluşturma ve ideolojik yönlendirme gibi işlevler de taşıdığını ortaya koymaktır. Ermeni müelliflerin kaleme aldığı kronikler ve dini metinler incelenerek bu metinlerin tarihi gerçekliğe katkısının yanı sıra inanç sistemleri, direniş ruhu ve kolektif dayanışma gibi unsurların aktarımında üstlendiği rol değerlendirilmiştir. Çalışma, bu yazım biçiminin Türklerle olan ilişkileri nasıl inşa ettiğini, ne ölçüde karşılıklı etkileşim içerdiğini ve nasıl bir ötekileştirme stratejisine dayandığını ortaya koymuştur. Ayrıca Türkiye‟de Ermeni kaynaklarının sınırlı ölçüde incelenmiş olması tarih yazımında önemli bir boşluk olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede tarih yazımına yönelik çok disiplinli ve çoğulcu bir yaklaşım benimsenmiş; farklı epistemolojik ve metodolojik perspektiflerin bir arada değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma hem içerik hem yöntem açısından Ermeni tarihçiliğinin bilimsel değerlendirilmesini yapıp, gelecekteki çalışmalara kuramsal bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines Armenian historiography during the period extending from the establishment of the Turkish Seljuk State by KutalmıĢoğlu SüleymanĢah in 1075, centered in Ġznik, to the State‟s withdrawal from the historical stage in 1308. In doing so, it aims to analytically evaluate the formal structure, intellectual foundations, and ideological tendencies of Armenian historical writing within its historical context. The main objective of the study is to demonstrate that historiography is not limited to presenting events in chronological order but also serves functions such as identity construction, the formation of collective memory, and ideological orientation. By analyzing chronicles and religious texts authored by Armenian writers, the study evaluates not only their contribution to historical reality but also their role in conveying elements such as belief systems, the spirit of resistance, and collective solidarity. The study reveals how this mode of writing constructed relations with the Turks, the extent of mutual interaction it contained, and the kind of othering strategy upon which it was based. Furthermore, the limited examination of Armenian sources in Turkey has been identified as a significant gap in historiography. Within this framework, a multidisciplinary and pluralistic approach to historical writing has been adopted, aiming to integrate various epistemological and methodological perspectives. In terms of both content and method, the research provides a scholarly assessment of Armenian historiography and establishes a theoretical foundation for future studies.