Coğrafi bilgi sistemleri ile elde edilen verilerin analitik hiyerarşi proses tekniği ile incelenmesi: Bandırma'nın taban suyu potansiyeli olan bölgeleri
Examination of data obtained by geographic information systems with analytical hierarchy process technique: Groundwater potential analysis of Bandırma
- Tez No: 983591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Bandırma ilçesinin yeraltı suyu potansiyelini belirlemek amacıyla Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojilerinin Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile entegre edildiği kapsamlı bir mekansal analiz ortaya koymaktadır. Yeraltı suyu oluşumunu etkileyen sekiz parametre seçilmiş ve bu veriler izleyen kaynaklardan temin edilmiştir. Jeoloji ve fay yoğunluğu verileri, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nün 1/100.000 ölçekli jeoloji haritalarından; jeomorfoloji, SRTM (30 m çözünürlüklü) sayısal yükseklik modelinden; eğim ve drenaj yoğunluğu, ALOS PALSAR (12,5 m çözünürlüklü) verilerinden; toprak derinliği, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM) verilerinden; arazi kullanımı, CORINE 2018 verilerinden; yağış ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 1960–2023 yıllarını kapsayan uzun dönem ortalamalarından elde edilmiştir. Tüm veriler CBS ortamında işlenmiş, AHS yöntemiyle ağırlıklandırılmış ve her bir parametre için tematik haritalar üretilerek Ağırlıklı Katman Analizi (Weighted Overlay Analysis (WOA)) yöntemi ile çakıştırılmıştır. Analiz sonuçları, çalışma alanının %23'ünün yüksek, %63'ünün orta, %13'ünün düşük ve %1'inin çok düşük yeraltı suyu potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Yüksek potansiyelli alanların, genellikle geçirgen kayaçların hâkim olduğu, düşük eğimli ve düz topoğrafyaya sahip bölgelerde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Buna karşın, yüksek eğimli, geçirimsiz litolojik birimler ile sığ toprak örtüsünün bulunduğu alanlarda potansiyel düşük olduğu görülmüştür. Bulgular, Doğruca Mahallesi sınırlarındaki gözlem kuyusundan elde edilen su seviyesi ölçümleri ile de doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar hem bölgesel su yönetimi hem de benzer hidrojeolojik özelliklere sahip diğer alanlar için sürdürülebilir yeraltı suyu planlamasında kullanılabilecek güvenilir bir yöntem ve karar destek modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive spatial analysis aimed at determining the groundwater potential of Bandırma district by integrating Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) technologies with the Analytic Hierarchy Process (AHP) method. Eight parameters affecting groundwater occurrence were selected, and data for these parameters were obtained from following sources. Geological and fault density data were derived from 1:100,000 scale geological maps of the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA); geomorphology data from the Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) digital elevation model with 30 m resolution; slope and drainage density from ALOS PALSAR data with 12.5 m resolution; soil depth from the General Directorate of Agricultural Reform (TRGM); land use from CORINE 2018; and precipitation from long-term averages (1960–2023) provided by the Turkish State Meteorological Service. All data were processed in a GIS environment, weighted using the AHP method, and thematic maps for each parameter were overlaid using the Weighted Overlay Analysis (WOA) method. The analysis results show that 23% of the study area has high, 63% moderate, 13% low, and 1% very low groundwater potential. High potential areas are generally concentrated in zones dominated by permeable rocks, with low slopes and flat topography. In contrast, areas with steep slopes, impermeable lithological units, and shallow soils exhibit low potential. The findings are supported by groundwater level measurements from an observation well located within the boundaries of Doğruca neighborhood. The outcomes provide a reliable method and decision-support model that can be used for sustainable groundwater management both in the region and in other areas with similar hydrogeological characteristics.