Zabbix ağ yönetim yazılımına etkin varlık eklenmesi ve verilerin görselleştirilmesi
Adding effective assets to Zabbix network management software and visualization of data
  1. Tez No: 983736
  2. Yazar: GÖKHAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Kurumsal iş süreçlerinin elektronik ortama aktarıldığı günümüzde kurum bilişim sistemlerinde bulunan yazılım ve donanım varlıklarının anlık olarak durumlarının izlenmesi ve yönetilmesi, kurum iş sürekliliği için büyük önem arz etmektedir. Bilgi sistem yazılım ve donanımları ağ yönetim yazılımları kullanılarak yönetilmeye çalışılmaktadır. Çok sayıda farklı marka ağ cihazı, yazılım, IoT(İnternet of Things) cihazı, mobil bilişim cihazı, bulut bilişim cihazı olmasından dolayı ağ yönetim yazılımlarının her türlü cihazı izlemesi, yönetmesi önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, çok çeşitli BT(Bilgi Teknolojileri) varlıklarının bulunduğu kurumsal ağların izlenmesi ve yönetilebilmesi için yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu Zabbix ve Grafana'nın entegrasyonu yapılmıştır. Zabbix, ağ performansını ve sistem bileşenlerini izleyerek kapsamlı veri toplama ve analiz imkânı sunarken; Grafana, bu verilerin anlamlı ve kolay anlaşılabilir bir şekilde görselleştirilmesini sağlar. Çalışma, bu iki aracın bir arada kullanımı ile etkin kurumsal ağ yönetiminin nasıl ele alınacağını anlatmaktadır. Zabbix'e tanımlı olmayan BT varlıklarının eklenmesi ve bu varlıklardan alınan verilerin Grafana ile görselleştirilmesi sağlanmış ve etkinliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this age, when corporate business processes are transferred to the electronic environment, monitoring and managing the instant status of software and hardware assets in corporate information systems is of great importance for corporate business continuity. Information system software and hardware are managed using network management software. Since there are many different brands of network devices, software, IoT devices, mobile computing devices, cloud-computing devices, it is an important problem for network management software to monitor and manage all kinds of devices. In this thesis, Zabbix and Grafana, two widely used open source software tools for monitoring and managing corporate networks with a wide variety of IT assets are integrated. While Zabbix provides comprehensive data collection and analysis by monitoring network performance and system components, Grafana provides visualization of this data in a meaningful and easily understandable way. The paper describes how to use these two tools together to address effective enterprise network management. Adding undefined IT assets to Zabbix and visualizing the data from these assets with Grafana is provided and its effectiveness is tested.