Ateşli silahlar için ronin kit tasarımı
Roni kit design for firearms
- Tez No: 985122
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Savunma sanayi, ülkelerin ekonomik ve siyasal gücünü belirleyen en önemli unsurlardan biri olup, sürekli gelişen teknolojilere uyum sağlamak zorundadır. Türkiye, bu alanda dışa bağımlılığı azaltarak yerli üretimi teşvik etmekte ve özel sektörün katkısıyla yenilikçi projeler geliştirmektedir. Özellikle kapalı alan operasyonlarında kullanılan hafif silahlar için ergonomik, dayanıklı ve isabet oranını artıran aksesuarların geliştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Bu kapsamda, hafif silahlara tutuş kolaylığı ve pratik nişan alma kabiliyeti kazandıran kitlerin yanı sıra, kullanıcı konforunu ve performansını artıran teleskobik dipçik sistemleri de büyük bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Her kullanıcının silah kullanma alışkanlığı farklı olduğu için sabit omuzluklar ergonomik sorunlara yol açmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla, kompozit elyaf katkılı polimer malzemeden üretilen kompakt teleskobik dipçik tasarlanmıştır. Kolay değiştirilebilir omuzlukları sayesinde atış isabet kabiliyetini artıran bu sistem, sahada oluşabilecek deformasyonları da en aza indirir. Poliüretan, polipropilen, poliamid ve polikarbon gibi dayanıklı malzemelerden üretilen dipçik, olası hasarlarda kolayca değiştirilerek kullanım devamlılığını sağlar. Piyasada en ok kullanılan bu polimerlerin aksine PETG, PLA-CF ve PC polimerlerinin çalışması yapılmış ve düşme testinde PLA-CF ve PC malzemelerinin gerilme dayanımlarının uygun olduğu görülmüştür. Enjeksiyon kalıplama yöntemiyle seri üretime uygun olan bu ürün, mukavemet açısından güçlü polimerlerden üretildiğinde ciddi dayanım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Defense industry is one of the most crucial elements determining the economic and political power of nations, and it must continuously adapt to evolving technologies. Türkiye has been encouraging domestic production in this field to reduce foreign dependency and, with the contribution of the private sector, has been developing innovative projects. In particular, the development of ergonomic, durable, and accuracy-enhancing accessories for light weapons used in close-quarters operations has gained critical importance. Within this scope, kits that provide ease of handling and practical aiming, as well as telescopic stock systems that improve user comfort and performance, stand out as significant innovations. Since each user has different firearm handling habits, fixed buttstocks often cause ergonomic problems. To eliminate this issue, a compact telescopic stock has been designed using composite fiber-reinforced polymer material. With easily replaceable shoulder pads, this system improves shooting accuracy while minimizing possible deformations that may occur in the field. The stock, produced from durable materials such as polyurethane, polypropylene, polyamide, and polycarbonate, can be easily replaced in the event of damage, ensuring continuity of use. Unlike these commonly used polymers in the market, this study focused on PETG, PLA-CF, and PC polymers, and drop test results demonstrated that PLA-CF and PC exhibited suitable stress resistance. The product, being suitable for mass production through injection molding, ensures substantial mechanical strength when manufactured from high-performance polymers.