Order constrained inventory management with advance demand information
Ön talep bilgisi ve sipariş kısıt altında envanter yönetimi
- Tez No: 985126
- Danışmanlar: DR. PATRICK BEULLENS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, geçmiş dönem talep bilgisinin ve önceden bilinen deterministik ve rassal talep bilgisinin birlikte bulunduğu stok sistemlerinin analizini konu almaktadır. Her bir talep bilgisi için iki farklı talebi karşılayamama maliyeti belirlenmiş olup deterministik talebe verilen yüksek talep karşılayamama maliyeti bu tip talebin zamanında karşılanmasını engellemektedir. Kullanılan veriler Southampton Üniversitesinin bilgi teknolojilerinden sorumlu olan ISolutions tan alınmıştır. Bu çalışmanın literatürdeki diğer çalışmalardan farkı sipariş miktarının palet cinsinden olmasıdır. Bu kısıt altında, bir stok modeli geliştirilmiş ve farklı veriler altında sayısal olarak test edilmiştir. Sabit tedarik süresi varsayımı altında, ön talep bilgisinin ve paletle sipariş kısıtının etkileri ölçülmüştür. Bu ölçümler, ISolutions taki mevcut durumla kıyaslanmıştır. Paletin içerik miktarının yüksek seviyedeki rassal talep için güvenli stok olarak davrandığı gözlemlenmiştir. Ön talep bilgisi, tedarik süresi ve palet miktarının etkilerine göre sipariş maliyeti, stok tutma maliyeti ve servis seviyeleri üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with analyzing the past demand data and development of an inventory model with demand arising from deterministic which is known in advance and random sources simultaneously. Two different shortages are created for each demand type and in order to prevent model to backlog the deterministic demand, very high shortage cost is given for shortages in deterministic demand. The data is provided by ISolutions which is the main responsible organization of information technologies in University of Southampton. The main difference of this study from the previous studies is that the order amount must be in palette quantity. With this obligation, an inventory model is developed and tested with different data and several situations. Assuming lead time as constant, the value of advance demand information and impact of palette constraint are investigated. These investigations are compared with the current situation results in ISolutions. It is seen that the palette quantity behaves as safety stock for high level random demand. Recommendations based on the impacts of advance demand information, lead time and pallet quantity are presented in terms of changing in ordering costs, holding costs and service level.