Farklı sensörlerden türetilen NDVI verilerinin saf meşcere türlerinin tanınabilirliği açısından karşılaştırılması: Türkiye örneği
Comparison of NDVI data derived from multiple sensors for treespecies discrimination in pure forest stands: A case study in Türkiye
  1. Tez No: 985203
  2. Yazar: OĞULCAN YADİGAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki saf meşcerelerde ağaç türlerinin NDVI temelli spektral tanınabilirliğini üç uydu sensörü (Sentinel-2, Landsat 8/9 ve MODIS) üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Tüm sensörlerden elde edilen NDVI verileri bulut– gölge maskesi ve median kompozit yöntemleriyle temizlenmiş; ardından Welch ANOVA, Games–Howell post-hoc, ROC ve Normalized NDVI Conversion Factor (NNCF) analizleri uygulanmıĢtır. Tür, çağ ve kapalılık düzeyine göre NDVI değiĢimleri değerlendirilmiĢ ve indeksin yalnızca fotosentetik aktiviteyi değil, LAI, taç kapanımı ve tür biyokimyası gibi ekolojik özellikleri de yansıttığı belirlenmiĢtir. Sonuçlar, NDVI varyansının en büyük kısmının sensör farklarından (%57.6), ardından tür (%9.5) ve kapalılıktan (%4.5) kaynaklandığını göstermektedir. ROC analizlerinde MODIS en yüksek ayırt ediciliği sunmuş (AUC ≈ 0.58); tür bazında Kayın (0.732), Gürgen (0.719) ve Sapsız meĢe (0.718) en başarılı sonuçları vermiştir. Hesaplanan NNCF katsayıları (MODIS/Landsat = 2.12 ± 0.74; Sentinel2/Landsat = 1.81 ± 1.14) sensöre bağlı sistematik NDVI sapmalarını ortaya koymuĢtur. Genel olarak çalıĢma, NDVI'nın tür, yaş ve kapalılık gibi yapısal özelliklere duyarlı olduğunu ve ROC–NNCF yaklaĢımının farklı sensör verilerini uyumlaştırmada etkili bir yöntem sunduğunu göstermekte olup, bulgular ulusal düzeyde tür sınıflandırması ve sensör harmonizasyonu için önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the NDVI-based spectral separability of tree species in Turkey's pure forest stands by comparing three satellite sensors: Sentinel-2, Landsat 8/9, and MODIS. NDVI datasets were pre-processed using cloud–shadow masking and median composite techniques, followed by Welch ANOVA, Games–Howell post-hoc, Receiver Operating Characteristic (ROC), and Normalized NDVI Conversion Factor (NNCF) analyses. NDVI variations across species, stand age and canopy closure classes were evaluated, indicating that NDVI reflects not only photosynthetic activity but also ecological traits such as LAI, crown closure, and species-level biochemical properties. Results show that NDVI variance is mainly driven by sensor differences (57.6%), followed by species (9.5%) and canopy closure (4.5%). ROC analysis revealed that MODIS offers the highest discriminative power (AUC ≈ 0.58), while Beech (0.732), Hornbeam (0.719), and Sessile oak (0.718) achieved the strongest species-level separability. The calculated NNCF coefficients (MODIS/Landsat = 2.12 ± 0.74; Sentinel-2/Landsat = 1.81 ± 1.14) demonstrate systematic, sensor-dependent NDVI biases. Overall, the study shows that NDVI is sensitive to structural forest attributes such as species, age and canopy closure, and that the combined ROC–NNCF approach provides an effective framework for harmonizing NDVI data across sensors, offering valuable contributions to national-scale species classification and sensor standardization efforts.