Betonarme perdeli çerçeveli binalarda farklı döşeme tiplerinin doğrusal olmayan davranışa etkisi
Effects of different slab types on nonlinear behavior rc shear wall-frame buildings
- Tez No: 985512
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Aktif bir deprem kuşağında yer alan Türkiye, deprem açısından yüksek risk taşımaktadır. Son yıllarda yaşanan yıkıcı depremlerden sonra, yapıların depreme karşı dayanıklı olması büyük önem arz etmektedir. Bu durum, mühendisleri yapısal güvenliği arttırmaya yönelik çözüm arayışlarına yönlendirmiştir. Depreme karşı yeterli dayanıma sahip taşıyıcı sistem ve sistem elemanları tasarımı, büyük can ve mal kayıplarının önlenmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Taşıyıcı sistem elemanlarından biri olan döşemeler, düşey ve yatay yük aktarımını gerçekleştiren ve depreme karşı yanal stabiliteyi sağlayan iki boyutlu plak taşıyıcı sistem elemanlarıdır. Mimari detaylardan dolayı farklı döşeme sistemleri geliştirilmiş olsa da deprem güvenliği açısından doğru sistemin tercih edilmesi gerekir. Bundan dolayı döşeme sistemi seçimi, betonarme yapıların deprem etkisi altındaki doğrusal olmayan davranışını etkileyen kritik faktörlerden birisidir. Bu nedenle, farklı döşeme tiplerinin taşıyıcı sistem ve elemanlarının doğrusal olmayan davranışını nasıl etkileyeceğini belirlemek önemlidir. Bu doğrultuda, perdeli-çerçeveli betonarme binalarda farklı döşeme tiplerinin doğrusal olmayan davranışa etkisi incelenmiştir. Kirişli-plak, kirişsiz ve kaset döşeme olmak üzere, üç farklı döşeme sistemi seçilmiştir. 6, 8 ve 10 katlı binalarda üç farklı döşeme sistemine göre, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) esasları doğrultusunda doğrusal elastik tasarım gerçekleştirilmiştir. Hesaplanan eleman kesitleri ve donatılar kullanılarak doğrusal olmayan analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, farklı döşeme tiplerinin kat sayısı değişimi üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, located in an active seismic zone, is at high risk of earthquakes. After the recent devastating earthquakes, it is of great importance that buildings are earthquake-resistant. This situation has led engineers to seek solutions to increase structural safety. The design of structural systems and members with sufficient resistance to earthquakes is of critical importance in preventing significant loss of life and property. Slabs, one of the structural members, are two-dimensional plate structural members that transfer vertical and horizontal loads and provide lateral stability against earthquakes. Although different slab types have been developed due to architectural details, the proper system must be chosen in terms of earthquake safety. For this reason, the choice of slab type is one of the critical factors affecting the nonlinear behavior of reinforced concrete structures under seismic loads. Therefore, it is important to determine how different slab types will affect the nonlinear behavior of the structural system and its components. In this regard, the effect of different slab types on the nonlinear behavior of reinforced concrete buildings with shear walls has been investigated. Three different slab types were selected: beam-slab, floor slab and waffle slab. In 6, 8 and 10-story buildings, linear elastic design was performed according to Turkish Building Earthquake Code-2018 for three slab types. Nonlinear analyses were carried out using obtained member cross-sections and reinforcements. According to the analysis results, the effects of different slab types on the variation in the number of floors were compared.