Chamaenerion angustifolium'un (onagraceae) Türkiye odaklı taksonomisi
Taxonomy of chamaenerion angustifolium (onagraceae) focused on Türkiye
  1. Tez No: 985727
  2. Yazar: AYŞE GÜL KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL COŞKUNÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Morfoloji, Botanik, Biology, Morphology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Chamaenerion angustifolium türü morfolojik ve palinolojik veriler ışığında Türkiye orijinli çok sayıda örnek üzerinden ilk kez taksonomik açıdan değerlendirilmiştir. Işık ve elektron mikroskobu altında tespit edilen morfolojik (25 adet) ve palinolojik (6 adet) karakterin sayısal analizlerle (Temel Bileşen Analizi ve Kümeleme Analizi) değerlendirilmesiyle türün taksonomisi için önemli olan karakterler sırasıyla apoporium uzunluğu, annulus boyu, filament boyu, petal boyu, yaprak boyu, por taban genişliği, petal eni ve petal rengi olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler, tür altı seviyedeki ayrımda palinolojik karakterlerin, morfolojik karakterlerden daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bu tez çalışma ile Chamaenerion angustifolium'un Türkiye'deki varlığı, dağılışı, tür altı seviyedeki morfolojik ve palinolojik betimleri ile işlevsel bir teşhis anahtarı ilk kez hazırlanmıştır. Böylece hem Chamaenerion angustifolium taksonomisine hem de yazılacak olan Resimli Türkiye Florasına önemli bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In In this study, Chamaenerion angustifolium is taxonomicaly evaluated using a comprehensive set of morphological and palynological data inferred from numerous Turkish specimens. Principal component and cluster analysis based on morphological (25 variable) and (6 variable) palynological traits revealed that apoporium length, annulus length, filament length, petal length, leaf length, pore base width, petal width and petal colour are among the most valuable character for the infraspecific taxonomy of C. angustifolium. The analyses also revealed that palynological characters are more effective than morphological once in delimitation of C. angustifolium at infraspecific level. Furthermore, a comprehensive morphological and palynological diagnostic and functional key together with the distribution of C. angustifolium at infraspecific level in Türkiye is presented for the first time in the present study. This study provides a significant contribution to the taxonomy of C. angustifolium at infraspecific level and gaps for the Illustrated Flora of Türkiye in the future.