Mediastinal büyük B hücreli lenfomalarda PD-l1 ekspresyonu ve bunun prognoz ile ilişkisi
PD-l1 expression in mediastinal large B cell lymphomas and its relationship with prognosis
- Tez No: 985867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU SENEM DEMİRÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Hematoloji, Pathology, Hematology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaçlar Çalışmamızda mediasten yerleşimli agresif büyük B hücreli lenfomalarda PD-L1 boyanmasının sıklığını belirlemek, farklı tanılara göre dağılımını incelemek ve PD-L1 pozitifliği ile klinik bulgular, tedavi yanıtı ve sağ kalım arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem 2010-2025 yılları arasında parafin bloğunda yeterli tümör dokusu içeren ve doku tükenmesine sebep olmayacak uygun bloğu mevcut olan 53 olgu (21 Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma, 21 Primer Mediastinal Büyük B Hücreli Lenfoma, 9 Mediastinal Gri Zon Lenfoma, 2 T Hücrelerinden ve Histiyositlerden Zengin Büyük B Hücreli Lenfoma) retrospektif olarak incelendi. Bu olguların uygun görülen tümör bloklarına immünohistokimyasal olarak PD-L1 (22C3) ile boyama yapıldı. Boyanma yaygınlığı yüzde olarak ve boyanma şiddeti 0-3 şeklinde skorlandı. Klinik veriler hasta dosyalarından ve hastane dijital kayıt sisteminden toplandı ve gruplar karşılaştırıldı. Gruplar arası karşılaştırma non-parametrik testler, Fisher exact testi ve log-rank testi ile yapıldı. Bulgular 53 olgunun 40'ında PD-L1 boyanması saptandı. Ortalama boyanma yaygınlığı DBBHL'de %38, PMBL'de %36, MGZL'de %44 olup tanılar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Ancak boyanma şiddetine göre MGZL olguları diğer olgulardan belirgin şekilde daha kuvvetli (3+) boyandı. PD-L1 ile klinik parametreler, tedavi yanıtı ve sağ kalım arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç PD-L1 ekspresyonu mediasten yerleşimli büyük B hücreli lenfomalarda sık görülen bir bulgudur. Özellikle MGZL tanılı olgularda belirgin bir PD-L1 boyanması izlenmiştir. Ancak PD-L1 ile prognoz arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim Our aim was to evaluate PD-L1 expression in mediastinal aggresive large B-cell lymphomas and assess its relationship with clinical parameters, treatment response and survival Material and Method We retrospectively analyzed 53 cases diagnosed between 2010-2025. There were 21 Diffuse Large B Cell Lymphoma (DLBCL), 21 Primary Mediastinal Large B Cell Lymphoma (PMBCL), 9 Mediastinal Gray Zone Lymphoma (MGZL) and 2 T Cell and Histiocyte Rich Large B Cell Lymphoma (TCHRBCL) cases included in our study. All cases had sufficient tumor tissue in paraffin blocks and an appropriate block available for immunohistochemical evaluation. Immunohistochemical staining for PD-L1 (clone 22C3) was performed on selected tumor blocks. Staining prevalence was recorded as a percentage and staining intensity was scored on a 0-3 scale. Clinical data was obtained from patient files and the hospital digital record system. Group comparisons were made using non parametric tests, Fisher's exact test and log-rank test Results PD-L1 staining was detected in 40 of the 53 cases. The mean staining prevalence was 38% for DLBCL, 36% for PMBCL and 44% for MGZL, with no statistically significant difference among the diagnostic categories. However, when staining intensity was evaluated, MGZL cases showed markedly stronger staining (3+) compared with the other groups. No significant association was found between PD-L1 expression and clinical parameters, treatment response or survival. Conclusion PD-L1 expression is a common finding in mediastinal large B-cell lymphomas. Notably strong PD-L1 staining was observed in cases diagnosed as MGZL. However no significant relationship was identified between PD-L1 expression and prognosis