Yenidoğan nakil küvözü ile yenidoğan yoğun bakıma gelen prematüre yenidoğanlarda ağrı, konfor düzeyi ve fizyolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of pain, comfort levels, and physiological parameters in premature newborns brought to neonatal intensi̇ve care using a neonatal transport incubator
- Tez No: 985953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KERİMOĞLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ile yenidoğan nakil küvözü ile yenidoğan yoğun bakım ünitesine (YYBÜ) transfer edilen prematüre bebeklerde transport küvözü ile gerçekleştirilen hastane içi nakilleri öncesi, sırası ve sonrasında; fizyolojik parametrelerindeki (kalp hızı, solunum sayısı ve oksijen satürasyonu) değişimleri, ağrı düzeyleri ve konfor düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tek bir grupta üç zaman noktasında tekrarlayan ölçümlerin yapıldığı tanımlayıcı çalışma, 80 prematüre bebek ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Bebek Bilgi Formu, Prematüre Bebek Ağrı Ölçeği (PIPP) ve COMFORTNEO kullanılarak nakil öncesi, nakil sırası ve nakil sonrası olmak üzere üç zaman noktasında toplanmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, Friedman testi, Wilcoxon testi, Spearman korelasyon analizi ve ölçeklerin güvenirliği için Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulguları, transport sürecinin prematüre bebeklerde belirgin bir stres kaynağı olduğunu göstermiştir. Nakil sırasında kalp hızı ve solunum sayısında nakil öncesi, sırası ve sonrasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Oksijen satürasyonu ve vücut sıcaklığında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı. PIPP ve COMFORTNEO skorlarının nakil sırasında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği ve nakil sonrasında ise istatistiksel olarak anlamlı biçimde azaldığı belirlendi. Ölçekler arasında pozitif yönlü ve anlamlı korelasyon bulundu. Bu bulgular, transport sürecinin prematüre bebeklerin fizyolojik stabilitesi ile ağrı ve konfor düzeyini etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak yenidoğan transportunun yalnızca fiziksel transfer işlemi olmadığı, prematüre bebeklerde davranışsal ve fizyolojik açıdan önemli etkiler yarattığı belirlenmiştir. Transport sürecinin standardizasyonu, ağrı ve konfor değerlendirme ölçeklerinin rutin kullanımı ve ekip eğitimlerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively evaluate the changes in physiological parameters (heart rate, respiratory rate, and oxygen saturation), pain levels, and comfort levels of premature infants WHÖ are transferred to the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) with a neonatal transport incubator, before, during, and after in-hospital transport conducted with the transport incubator. This descriptive study with a single-group repeated-measures design was conducted with 80 premature infants. Data were collected at three time points—before transport, during transport, and after transport—using the Infant Information Form, the Premature Infant Pain Profile (PIPP), and the COMFORTNEO Scale. Descriptive statistics, repeated measures ANOVA, Friedman and Wilcoxon tests, Spearman correlation analysis, and Cronbach's alpha coefficients were used for data analysis. Findings demonstrated that the transport process constitutes a significant source of stress for premature infants. Before, during, and after transport, there were statistically significant differences between heart rate and respiratory rate. Oxygen saturation and body temperature showed statistically significant fluctuations. PIPP and COMFORTNEO scores showed a statistically significant increase during transport and a statistically significant decrease after NICU admission. A positive and significant correlation was found between the two scales at all measurement points. These results indicate that neonatal transport affects both physiological stability and behavioral indicators such as pain and comfort in premature infants. In conclusion, neonatal transport is not merely a mechanical transfer but a complex clinical process that has measurable behavioral and physiological impacts on preterm infants. Standardization of transport protocols, incorporation of pain and comfort assessment tools into routine practice, and enhanced multidisciplinary team training are recommended.