Sosyal beceri eğitiminin askerlik çağındaki gençlerin sosyal beceri seviyelerine etkisi
Effect of social skill training on social skills of young people in the age of military service
- Tez No: 986156
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN DAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 2015 yılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) askerlik çağında olan gençlere uygulanan sosyal beceri eğitim programının sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi ve KKTC'nin güvenliğini sağlama hizmeti hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, askerlik çağına giren ve Sosyal Beceri Envanteri ile belirlenen 68 kişi oluşturmuştur. Katılımcıların eğitim seviyeleri ilkokuldan yüksekokul mezuniyetine kadar değişmektedir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma tekniklerinin birlikte uygulandığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanması ve analizi iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada katılımcıların sosyal beceri seviyelerinin belirlenmesi maksadıyla Sosyal Beceri Envanteri (SBE) kullanılmıştır. İkinci aşamada ise sosyal beceri eğitim programının deney grubu katılımcıların sosyal beceri düzeylerine etkisinin belirlenmesi maksadıyla deney ve kontrol gruplu, ön test ve son test modeline dayalı deneysel yöntem uygulanmıştır. Nitel veriler için de katılımcıların KKTC'nin güvenliğini sağlama hizmeti hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan sosyal beceri eğitim programının amacı ve süreciyle ilgili programı uygulamadan önce katılımcılara araştırmacı tarafından bilgi verilmiştir. SBE puanlarının ilk ölçümünden sonra, sosyal beceri eğitim programı deney grubuna ikişer/üçer saatlik seanslar ile haftada bir kez olmak üzere sekiz hafta boyunca uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir program uygulanmamıştır. Sosyal beceri eğitim programından sonra tüm katılımcılar temel askerlik eğitimi için eğitim birliğine katılmış ve buradaki eğitimlerinin sonunda da son test uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde, Sosyal Beceri Envanteriyle ilgili bulgular SPSS 24.0 programında değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubu katılımcıların tanıtıcı özelliklerinin saptanmasında ise frekans analizi kullanılmıştır. Sosyal Beceri Envanteri genelinden ve ölçekte yer alan alt boyutlardan alınan puanlara ilişkin ortalama, standart sapma, medyan, en küçük ve en büyük değer gibi tanımlayıcı istatistikler de verilmiştir. Katılımcıların Sosyal Beceri Envanterinden elde ettiği puanların normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik testler kullanılmıştır. Bu kapsamda sosyal beceri ölçeği genelinden ve alt boyutlarından elde edilen puanların karşılaştırılmasında bağımsız değişken iki kategoriden oluşuyorsa Mann-Whitney U testi, ikiden fazla kategoriden oluşuyor ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının eğitim öncesi ve eğitim sonrası değerlerinin karşılaştırılmasında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme verileri ise içerik analizi uygulanarak çözümlenmiştir. Buna göre katılımcıların görüşlerindeki birbirine benzer nitelikteki kelime, cümle ya da paragraftaki ifadeler belli temalar etrafında birleştirilmiş, kodlanmış ve okuyucu kitlesinin anlayabileceği bir şekilde düzenlenerek yorumlanmıştır. Daha sonra bu veriler kendi içinde anlam ifade eden bölümlere ayrılarak kodlanmış ve özetleme yapılarak sorun alanları belli başlıklar altında boyutlanmıştır. Nitel verilerin analizi ve modelleştirilmesinde“QSR Nvivo 8”den istifade edilmiş, dağılımlar ise yüzde (%) ve frekans (f) olarak verilmiştir. Deney grubuna uygulanan sosyal beceri eğitim programından önceki ön-test puanları ile uygulamadan sonraki son-test puanlarının karşılaştırılması neticesinde 107 puanlık bir artış oluşmuş ve ortalamalar arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bu sonuca göre araştırmada uygulanan sosyal beceri eğitim programının başarılı olduğu ve katılımcıların sosyal beceri seviyesini düşük seviyeden orta seviyeye yükseltmesinde olumlu etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done in order to investigate the effect of the social skill training program on the social skill levels of young people in the age of military service in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) and determine in particular their thoughts about military service in general. The sample of the investigation consists of 68 young people who were determined by Social Skill Inventory (SSI) in 2015. Participants' educational levels range from primary school to junior college graduation. In this research, a mixed method was used in which quantitative and qualitative research techniques were applied together. The collection and analysis of quantitative data were realized in two stages. In the first stage, Social Skill Inventory (SSI) was used in order to determine the social skill levels of participants. In the second stage, effects of the social skill training program on the social skill levels of participants were analyzed by the experimental method, which was based on pre-test and post-test model. As for qualitative data, a semi-structured interview method was used in order to determine the views of participants on military service. The purpose and the process of the social skills training program were informed to the participants by the researcher before the application of the program. After the first measurement of the SSI scores, the social skill training program was applied to the test group for 2/3 hours 1 times a week for 8 weeks and nothing applied to the control group. After the social skill training period, the participants joined in the military training centre for four weeks. And at the end of this period post-test was applied to the test and control group. In the analysis of quantitative data, the findings concerning Social Skills Inventory were evaluated in SPSS 24.0 program. As for determining the characteristic features of the participants from experimental group and control group, frequency analysis was used. Descriptive statistics in which average, standard deviation, median, minimum and maximum value are also given for the scores from the Social Skill Inventory in general and its subscales. Due to the fact that there was not a normal distribution among the scores of participants from Social Skills Inventory, non-parametric tests were used. Within this context, if the independent variable consists of two categories as a result of the comparison among the scores from the general and sub-scales of the social skill scale, Mann-Whitney U test was used; if it consists of more than two, then Kruskal-Wallis test was used. In order to compare the values of experimental and control group before and after training, Wilcoxon test was used. Data about the semi-structured interview were analyzed by executing content-analysis. According to this, similar words, sentences or phrases in the paragraph were joined under certain themes, encoded and interpreted so that the mass of readers could understand. Afterwards, these expressions were separated and encoded in sections within the context of their meanings and problem areas were determined under certain headings through the summary. In the analysis and modeling of qualitative data“QSR Nvivo 8”was used, distributions were given as percentages (%) and frequencies (f). As a result of the comparison between the pre-test scores of experimental group before executing social skills training program and their final-test scores, 107 point increase was detected and there was a significant difference between averages. According to this result, it was decided that social skills training program which is adopted in this research was successful and it had a positive effect on participants as it raised their performance from low scores to average scores.