Görüntü tabanlı derin öğrenmeyle gerçek zamanlı hareket analizi
Real time motion analysis using vision based deep learning
  1. Tez No: 986881
  2. Yazar: UĞUR ÖZBALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CAN TURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, yalnızca RGB kameralar kullanılarak, herhangi bir işaretleyici ya da ek sensöre ihtiyaç duymadan bireylerin fiziksel egzersizlerinin doğru, güvenilir ve gerçek zamanlı biçimde analiz edilebilmesini sağlayan yapay zekâ tabanlı bir sistem geliştirmektir. Bu doğrultuda MediaPipe ve OpenCV altyapılarını birleştiren modüler bir yazılım mimarisi tasarlanmış; 103 katılımcıdan iki açılı kamera sistemi üzerinden elde edilen zaman serisi iskelet verileri LSTM + Dikkat Mekanizması, GRU + Dikkat Mekanizması ve Transformer tabanlı modellerle işlenmiştir. Katılımcıların beden kütle indeksi, spor deneyimi ve performans seviyelerinin model doğruluğuna etkileri ayrıca istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Çalışmanın özgün katkılarından biri olarak, uzman puanlama sistemi biyomekanik kriterler temel alınarak yeniden yapılandırılmış ve duruş simetrisi, eklem açı uyumu, hareket istikrarı ve akıcılığı gibi çok boyutlu göstergeler eklenerek egzersiz kalitesi kapsamlı bir biçimde puanlanmıştır. Bu uzman puanları, derin öğrenme modellerinin eğitiminde hareket kalitesini temsil eden bir değişken olarak kullanılmış ve ağların gerçek zamanlı değerlendirme başarısı belirgin biçimde artırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, GRU + Dikkat Mekanizması modelinin %98,9 doğruluk oranıyla en yüksek performansı sergilediğini ve uzman puanlama entegrasyonunun model tutarlılığını anlamlı biçimde güçlendirdiğini göstermektedir (p < 0,05). Geliştirilen sistem, profesyonel denetime ihtiyaç duymadan duruş hatalarını belirleyebilmekte; spor, rehabilitasyon ve halk sağlığı uygulamaları için düşük maliyetli, ölçeklenebilir ve kişiselleştirilebilir bir egzersiz analiz altyapısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this doctoral dissertation is to develop an artificial intelligence–based exercise analysis system capable of accurately evaluating individuals' physical activities in real time using only RGB cameras, without the need for markers or additional sensors. To achieve this goal, a modular software architecture integrating MediaPipe and OpenCV was designed, and time-series skeletal data collected from 103 participants through a dual-camera setup were processed using deep learning models, including LSTM + Attention Mechanism, GRU + Attention Mechanism, and Transformer architectures. The effects of participants' body mass index, sports experience, and performance level on model accuracy were examined through statistical analyses. As a notable contribution of the study, the expert scoring framework was reconstructed based on biomechanical principles, enabling a multi-dimensional assessment of exercise quality through indicators such as postural symmetry, joint-angle consistency, movement stability, and smoothness. These expert-derived scores were incorporated as movement-quality variables during model training, significantly enhancing the networks' real-time evaluation capability. The findings demonstrate that the GRU + Attention Mechanism model achieved the highest performance with an accuracy of 98.9%, and that the integration of the expert scoring system substantially improved model consistency (p < 0.05). The developed system is capable of identifying postural errors without professional supervision and contributes to injury prevention, offering a scalable, customizable, and cost-effective exercise assessment infrastructure for applications in sports, rehabilitation, and public health.