Ateşleşleyici sistemlerde süreç yönetimi uygulaması
Process management application in igniter systems
  1. Tez No: 986956
  2. Yazar: MEHMET ÖZGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, turbojet motorlarını yüksek irtifa ve uçuş hızlarında başlatmak için kullanılan ateşleyici sistemlerin süreç iyileştirme analizleri ele alınmıştır. Öncelikle, ateşleyici sistemlerde kullanılan mühimmatların kimyasal stabilitesi, termal dayanıklılığı, depolama koşullarına karşı tepkileri ve mekanik dayanıklılığı incelenmiştir. Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Termal Analiz (DSC) ve hızlandırılmış yaşlandırma testleri ile mühimmatın aktivasyon enerjisi (Ea) hesaplanmış ve raf ömrü tahmini yapılmıştır. Elde edilen bulgular, Model05 modelinin uzun yıllar boyunca stabilitesini koruyabileceğini, ancak yüksek sıcaklık ve oksijenli ortamların mühimmatın bozulmasını hızlandırdığını göstermiştir. İnert gaz atmosferinde saklanan mühimmatın en uzun ömre sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca süreç iyileştirmeleriyle hedeflenen değerlerin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the process improvement analyses of igniter systems used to start turbojet engines at high altitude and flight speeds are discussed. Firstly, the chemical stability, thermal durability, response to storage conditions and mechanical durability of the ammunition used in ignition systems were analysed. The activation energy (Ea) of the ammunition was calculated by Thermogravimetric Analysis (TGA), Differential Thermal Analysis (DSC) and accelerated ageing tests and the shelf life was estimated. The results showed that the MODEL05 model can maintain its stability for many years, but high temperature and oxygenated environments accelerate the degradation of the munition. Ammunition stored in an inert gas atmosphere was found to have the longest lifetime. In addition, it was observed that the targeted values were achieved with process improvements.