Sosyal medya, sürü etkisi ve demografik faktörler ile üniversite öğrencilerinin satın alma karar ilişkisi: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
The relationship between social media, herd effect, demographic factors and university students purchasing decisions: The example of Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 987147
  2. Yazar: ÖZGÜ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Etkileşim ve erişim imkanı sunan sosyal medya, günümüzde bireylerin ve toplumların iletişim biçimi haline gelmesiyle önemli dijital araçlardan biri sayılmaktadır. Bu çalışmada sosyal medyanın tüketici kararlarına etkisi incelenmektedir. Bu çalışmada kullanılan veriler Süleyman Demirel Üniversitesi Lisans öğrencilerine yapılan anket yoluyla elde edilmiştir. Anket sonuçları SPSS 30.0 paket programı ile incelenmiş olup, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda demografik açıdan bakıldığında cinsiyet faktörüne göre, sosyal medyada viral ve trend olan kişisel bakım/kozmetik ürünleri ve giyim/ayakkabı ürünlerini satın alırken kadın katılımcıların erkek katılımcılara kıyasla daha fazla sürü davranışı sergileme eğiliminde oldukları görülmektedir. Kadın katılımcıların akranlarının sosyal medyada paylaşım yaptığı ürünleri satın alma ve akranlarının sosyal platformlarda paylaşım yaptığı mekanlara/yerlere gitme konusunda erkek katılımcılarla kıyaslandığında daha fazla sürü davranışı sergileme eğiliminde oldukları sonucuna ulaşılmaktadır. Bunun yanı sıra kadın katılımcıların sosyal medya fenomenlerinin/influencer'larının beğendikleri ve reklamını yaptıkları ürünleri satın alma durumunda erkek katılımcılarla kıyaslandığında daha fazla sürü davranışı sergileme eğiliminde oldukları görülmektedir. Kadın katılımcıların takipçi sayısı fazla olan fenomenlerin önerdiği ürünleri satın alma durumunda erkek katılımcılarla kıyaslandığında daha fazla sürü davranışı sergileme eğiliminde oldukları sonucuna ulaşılmaktadır. Kadın katılımcıların satın alacağı ürünün ambalajının güzel/gösterişli olmasından etkilendiği ve bu bağlamda erkek katılımcılarla kıyaslandığında daha fazla irrasyonel davranışa yöneldiği tespit edilmiştir. Yaş faktörüne göre, katılımcıların yaşları ile sosyal medya paylaşımlarının etkisiyle markalı ürünleri satın alma davranışı ve sürü davranışı arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Gelir düzeyi faktörüne göre, katılımcıların sosyal medyada ihtiyacı olmayan bir ürünü satın alması irrasyonel davranışta bulunduğunu göstermektedir. Sosyal medyanın tüketici kararlarına etkisinin cinsiyetler arasında farklılık gösterdiği, kadın katılımcıların erkek katılımcılara kıyasla sosyal medyadan daha fazla etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media, offering interaction and accessibility, is considered one of the most important digital tools today, becoming a form of communication for individuals and societies. This study examines the impact of social media and irrationality on consumer decisions. The data used in this study were obtained through a survey of undergraduate students at Süleyman Demirel University. The survey results were analyzed using the SPSS 30.0 software package, and Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were performed. The analyses revealed that, from a demographic perspective, female participants tended to exhibit more herd behavior compared to male participants when purchasing personal care/cosmetic products and clothing/shoes that are viral and trending on social media. Furthermore, female participants showed a greater tendency to exhibit herd behavior compared to male participants when purchasing products shared by their peers on social media and when visiting places/locations shared by their peers on social media platforms. Additionally, female participants exhibited a greater tendency to exhibit herd behavior compared to male participants when purchasing products liked and advertised by social media influencers/phenomenons. The study concludes that female participants tend to exhibit more herd behavior when purchasing products recommended by influencers with large followings, compared to male participants. It was found that female participants are more influenced by the attractiveness/glamour of product packaging, and in this context, they tend to engage in more irrational behavior compared to male participants. Regarding age, a significant difference was found between participants' ages and the influence of social media posts on purchasing branded products and herd behavior. Regarding income level, participants exhibiting irrational behavior by purchasing a product they don't need based on social media posts is also noted. The study concludes that the influence of social media on consumer decisions differs between genders, with female participants being more influenced by social media than male participants.