Türk borçlar hukukunda kanuni halefiyetin hüküm ve sonuçları
Effects and consequences of the legal subrogation in the Turkish code of obligations
- Tez No: 987230
- Danışmanlar: PROF. DR. O. GÖKHAN ANTALYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Alacaklı ile borçlu arasındaki borç ilişkisinde yer alan borçları, borçlu yerine getirebileceği gibi bu borç üçüncü kişi tarafından da ifa edilebilir. Üçüncü kişinin borçlunun borcunu ödemesi sözleşmesel ya da yasal bir yükümlülük olarak karşımıza çıkabilir. Bu durumda taraflar arasındaki uyuşmazlıklar yasal veya sözleşmesel ilişkiye göre belirlenir. Bazı durumlarda ise borcu yerine getiren üçüncü kişi alacaklının haklarına halef olur. Üçüncü kişinin borçlunun haklarına hangi durumlarda halef olabileceği 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 127. maddesinde, kaynak İsviçre Borçlar Kanunu'nun 110. maddesinde düzenlenmiştir. Aynı düzenleme 818 sayılı Borçlar Kanunu'nda 109. maddede yer almaktaydı. Üçüncü kişinin kanuni halefiyeti 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri içinde yer alan 127. maddesinde iki fıkra halinde düzenlenmektedir. Bu düzenleme uyarınca, alacaklıya ifada bulunan üçüncü kişi, aşağıdaki hâllerde ifası ölçüsünde alacaklının haklarına halef olur. Düzenlemede yer alan halefiyet hallerinden ilki, birinci fıkrada düzenlenmektedir. Buna göre, başkasının borcu için rehnedilen bir şeyi rehinden kurtardığı ve bu şey üzerinde mülkiyet veya başka bir ayni hakkı bulunduğu takdirde kanuni halefiyet gerçekleşir. İkinci durum ise alacaklıya ifada bulunan üçüncü kişinin ona halef olacağı, borçlu tarafından ifadan önce alacaklıya bildirilmişse yine kanuni halefiyet gerçekleşecektir. Bu iki düzenlemenin yanında ayrıca Türk Borçlar Kanunu'nun özel hükümlerinde de halefiyet düzenlemesi yer almaktadır. Kefalet sözleşmesinde halefiyeti düzenleyen 596. madde halefiyete yer vermektedir. Bu düzenleme uyarınca kefil, alacaklıya ifada bulunduğu ölçüde, onun haklarına halef olur. Kefil, bu hakları asıl borç muaccel olunca kullanabilir. Bu çalışmada, hükmün uygulanması sırasında ortaya çıkan hukuki sorunlar tespit edilecek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulacaktır. Kanunun bilimsel yöntemler izlenerek yorumlanmasıyla, hukuk bilimine katkı sunulması amaçlanmaktadır. Kanuni halefiyetin gerçekleşmesi ile birlikte ortaya çıkacak sorunlar, hem Türk hukuk öğretisi ve uygulaması hem de kaynak İsviçre hukuku çerçevesinde ele alınacaktır. Bilimsel görüşler, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 1. maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen hakimin karar verirken yararlanabileceği bir medeni hukuk kaynağıdır. Bu çalışma, medeni hukukun yardımcı kaynaklarından biri olan bilimsel görüşler içermeyi ve Türk yargı uygulamasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The obligation which arises from the relationship established between the debtor and creditor can be performed not only by the debtor but also by a third party. The case in which the third party performs the debtor's obligation comes into being as a result of the contractual or statutory requirement. In this case, conflicts between parties are settled on the basis of statutory or contractual relationship. In certain cases, the third party that performs the obligation is subrogated to the creditor' rights. Under what circumstances the third party could be subrogated to the creditor's rights was prescribed in Article 127 of the Turkish Code of Obligations Numbered 6098 and Article 110 of the Swiss Code of Obligations which served as the basis of the Turkish Code of Obligations. The same legal arrangement had existed in Article 109 of the Turkish Code of Obligations numbered 818. The legal subrogation by a third party is prescribed in two paragraphs in Article 127 under the general provisions of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. As per this arrangement, in below cases, the third party that performs the obligation to pay a debt to the creditor becomes subrogated to the creditor's rights in proportion to the obligation which he/she performs. In the relevant legal arrangement, the first case of subrogation is prescribed in Paragraph 1. According to the first case, the legal subrogation by a third party is in effect if the third party redeems a thing which is pawned for somebody else's obligation and the third party has proprietary right or any other real right to this thing. As for the second case, if, prior to the performance of obligation, the creditor is notified by the debtor that the third party that performs the obligation will be subrogated to the creditor's rights, then the legal subrogation will be in effect. Besides these two legal arrangements, the legal subrogation is referred to in private provisions of the Turkish Code of Obligations. In this sense, the legal subrogation is referred to in the Article 596 which stipulates the subrogation in the contract of surety. As per this article, the surety aval is subrogated to the creditor' rights in proportion to the obligation which he/she performs. The surety aval can exercise these rights when the actual obligation becomes due. In this study, legal problems coming into play in the application of provisions on the legal subrogation will be identified, and solutions recommended for overcoming these problems will be presented. Through the interpretation of the relevant law code, contributing to the juridical science is targeted. Problems which will emerge in association with the legal subrogation will be addressed in the context of both Turkish judicial doctrine and practice and the Swiss law which serves as the basis of the relevant Turkish law code. As stipulated in Paragraph 3 of Article 1 of the Turkish Civil Code numbered 4721, the scientific opinions on law are among the sources of the civil law which the judge can utilize. This study aims to cover scientific opinions which are among the subsidiary sources of civil law and to contribute to the Turkish judicial practice.