Split-fed learning approach for house price prediction with heterogeneous features
Heterojen özellikler ile ev fiyatları tahmininde bölünmüş-federe öğrenme yaklaşımı
  1. Tez No: 987415
  2. Yazar: AYŞENUR NİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Federe Öğrenme, birden fazla istemcide mevcut ham verileri ifşa etmeden ortak bir küresel modelin işbirlikçi eğitimi için ortaya çıkan bir yaklaşımdır. Önceki çalışmalar, federe öğrenmedeki iki farklı heterojenlik türüne, yani cihaz heterojenliğine ve model heterojenliğine odaklanmıştır. Özellik heterojenliği gerçek dünya uygulamalarında önemli bir zorluk teşkil etse de, bu sorunu ele alan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tezde, bu zorluğu konut fiyatı tahmin görevi bağlamında ele alıyoruz. Birincil hedefimiz, istemcilerin sahip oldukları tüm özellikleri kullanarak küresel bir modeli topluca eğitmelerini sağlamaktır. Bunu başarmak için, istemcilerin modelin yerel kısmını ve verilerini gizli tutarken, modelin üst kısmını topluca eğittikleri bir Bölünmüş-Federe yöntemi kullandık. Değerlendirmeler için beş şehir veri kümesi kullanıldı. Deney sonuçları, Bölünmüş-Federe yöntemimizin, aynı şehir için mevcut tüm özellikler kullanılarak eğitilen bireysel şehir modellerinden, yalnızca tüm şehirlerdeki ortak özellikler kullanılarak eğitilen bireysel şehir modellerinden, ortak özelliklere sahip birleştirilmiş veri kümesi kullanılarak eğitilen küresel bir modelden ve yalnızca ortak özellikler kullanılarak klasik federe öğrenme yaklaşımı kullanılarak eğitilen küresel bir modelden daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Sonuç olarak, önerilen yaklaşımın federe öğrenmedeki özellik çeşitliliği sorununu ele almada oldukça umut verici olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Federated Learning is an emerging approach for collaborative training of a common global model without disclosing raw data available in multiple clients. Previous studies mainly focus on two distinct types of heterogeneity in federated learning, namely device heterogeneity and model heterogeneity. While feature space heterogeneity presents a significant challenge in real-world applications, there are a limited number of works that address this issue. In this thesis, we address this challenge in the context of the house price prediction task. Our primary objective is to enable clients to collectively train a global model by utilizing all the features they have. To achieve this, we employed a Split-Fed method, where clients retain the local portion of the model and their data in a private manner while training the upper portion of the model collectively. Five city datasets have been used for evaluations. The experiment results have shown that our Split-Fed method outperforms individual city models trained by all available features for the same city, individual city models trained solely using the common features across all cities, a global model trained using the merged dataset with the common features, and a global model trained using the classical federated learning approach with only the common features. Consequently, we have shown that the proposed approach is very promising in addressing the challenge of feature heterogeneity in federated learning.