A numerical investigation of a TLP system
TLP sisteminin sayısal incelenmesi
- Tez No: 987593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerji, son yıllarda popüler bir araştırma konusu haline gelmiştir. Yüzer rüzgar türbini sistemi, türbin kulesinin uygulandığı bir platforma sahip tipik bir rüzgar türbininden oluşur. Popüler yüzer sistemlerden biri Gergi Ayaklı Platformlar (TLP'ler) olarak bilinir. TLP, sistemin dalıp çıkma, yalpa, baş kıç vurma hareketleri açısından sınırlayıcı doğası nedeniyle seçilir. Sistemin karmaşıklığı nedeniyle, TLP'lerin kuplaj (birleştirme) analizi önemlidir. Bu tezde, SIMO, RIFLEX ve WAMIT ile hidrodinamik analizin yapıldığı bir araştırma referans olarak alınıp, benzer hidrodinamik analizler ANSYS AQWA ve HAMS ile yürütülmüştür. Fatigue, Aerodynamics, Structures and Turbulence (FAST), açık deniz rüzgar türbini sistemlerinin hidro, aero, servo, elastik bağlantı analizini gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlarından biridir. FAST ile sistem analizi tamamlanmıştır. Bu tezde, üç TLP tasarımı modellenmiş ve gerçek çevre koşulları altında sayısal hesaplamalar yapılmıştır. Tendon gerilimleri, altı serbestlik derecesindeki hareketlerden iki tanesi ve doğal periyotlar sunulmuş ve bu çalışmanın bulguları, referans çalışması ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is becoming a popular research topic over the last decades. The floating wind turbine system consists of a typical wind turbine with a platform that the tower of the turbine is implemented. One of the popular floating systems is known as Tension Leg Platforms (TLPs). In this study, TLP is chosen due to the limiting nature of the system in terms of heave, roll and pitch motions. Due to the complexity of the system, coupling analysis of TLPs become important. In this thesis, a benchmark study in which a hydrodynamic analysis was carried out with SIMO, RIFLEX and WAMIT was taken as reference, and similar hydrodynamic analysis were carried out with ANSYS AQWA and HAMS. Fatigue, Aerodynamics, Structures and Turbulence (FAST) is one of the widely used open source code in order to carry out hydro, aero, servo, elastic coupling analysis of offshore wind turbine systems. FAST is used to analyze the TLP system, in this thesis. Three TLP designs are modeled and numerical calculations are performed under realistic environmental conditions in this thesis. Two of the six degree of motions, tendon tensions and natural periods are presented. The results of the three designs are compared with each other. Results of benchmark study and this thesis are compared and elucidate apparent similarity.