Postmenapozal kadınlarda viseral adipozite indeksi ve kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 988027
  2. Yazar: KADRİYE ECE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ANIK İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, postmenapozal kadınlarda viseral adipozite indeksi, TyG ve LAP indekslerinin kemik mineral yoğunluğu (KMY) üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 110 postmenapozal kadın dahil edildi. Çalışmaya katılanlar üç gruba ayrıldı; grup 1 (normal KMY'si olan 30 kadın) ; grup 2 ( osteopenili 40 kadın ) ; grup 3 ( osteoporozlu 40 kadın ). Gruplar arasında klinik ve metabolik parametrelere ek olarak TyG, LAP, VAİ indeksleri değerlendirildi. Bulgular: Bel/kalça oranları, VKİ ve VAİ indeksi tüm gruplarda benzer bulundu. LAP ve TyG değerleri grup 1'de diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Ancak HOMA-IR tüm gruplarda benzer bulundu. QUICKI skoru grup 3'te en yüksek iken grup 1'de en düşük olduğu görüldü. Total kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri gruplar arasında benzer iken, en düşük serum HDL ve en yüksek serum Trigliserit seviyeleri grup 1'de bulundu. Sonuç: Osteoporotik grupta TyG, LAP kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü.VAİ ortalama değerleri gruplar arasında benzerdi. LAP ve TyG indekslerinin değerlendirilmesi postmenapozal kadınlarda KMY belirlenmesinde umut verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the effects of visceral adiposity index, TyG and LAP indices on bone mineral density ( BMD ) in postmenopausal women. Material and methods: 110 postmenopausal women were included in the study and were further divided into three groups; as group 1(30 women with normal BMD); as group 2 ( 40 women with osteopenia ); as group 3 ( 40 women with osteoporosis). TyG, LAP, VAI indices in addition to clinical and metabolic parameters were evaluated among groups. Results:The waist/hip ratios, BMI and VAI index were found to be similar in all groups. LAP and TyG values were found to be significantly higher in group 1 compared to other groups. HOMA-IR was found to be similar in all groups however. QUICKI was found to be highest in group 3 compared to group 1. While total cholesterol and LDL cholesterol levels were similar among groups, the lowest HDL and the highest Triglycerides mean values were found in group 1. Conclusion: TyG, LAP were significantly lower in osteoporotic group compared with the control group.VAI values were similar amoug groups. Evaluating LAP and TyG indices maybe promising in determining BMD in postmenapousal women.