Modeling and experimental investigation of catalytic hydrogen peroxide decomposition
Katalitik hidrojen peroksit ayrışmasının modellenmesi ve deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 988482
  2. Yazar: METİN ALP YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. ERSEN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hidrojen peroksit birçok endüstride kullanılır ve en önemlilerinden biri itki sistemleridir. İtki sistemlerinde, yüksek saflıkta hidrojen peroksit ve dekompozisyonun araştırılması oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, hidrojen peroksit reaksiyonlarının izlenmesinde 1H Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) kullanımı, hidrojen peroksit konsantrasyonunun belirlenmesi, hidrojen peroksit üzerindeki stabilizatör etkileri ve bu kimyasaldaki kontaminasyon etkisi araştırılmıştır. Hidrojen peroksit miktarı potansiyometrik titrasyon ile belirlenmiş ve 1H NMR sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Aynı marka hidrojen peroksit için daha az kimyasalla ve daha kısa sürede konsantrasyon bilgisinin 1H NMR ile elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. Stabilizörlerin hidrojen peroksit içindeki varlığının 1H NMR spektroskopisi ile tespit edilebileceği bulunmuştur. Bu yöntemle farklı hidrojen peroksit sınıfları ayırt edilebilir. Ayrıca, 1H NMR reaksiyon izlemesinin, kontaminasyonun etkisini ve Pd/Al2O3 gibi dekompozisyon katalizörleri üzerindeki etkisini görmek için kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, 1H NMR reaksiyon izlemesi ile en iyi stabilizör seçilebilir ve farklı katalizörler kolayca karşılaştırılabilir. H2O2 dekompozisyonuna iki farklı modelleme yaklaşımı uygulandı ve sıcaklık profillerine bakıldığında mikrokarıştırma bölgesindeki reaksiyonların daha izlenebilir olduğu görüldü. Ayrıca, çalışmalar Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ile desteklenmiştir. Reaktant ve ürünün teorik kimyasal kaymaları hesaplanmış ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçların birbiriyle tutarlı olduğu görülmüştür. Hesaplamalı ve deneysel çalışmaların bir araya gelmesiyle hidrojen peroksitin fiziksel ve kimyasal özellikleri aydınlatılabilir.
Özet (Çeviri)
One distinct area of hydrogen peroxide (H2O2) utilization is propulsion. In propulsion, having high purity hydrogen peroxide and its decomposition are highly important. In this study, the use of 1H Nuclear Magnetic Resonance (NMR) in monitoring hydrogen peroxide reactions, determination of hydrogen peroxide concentration, stabilizer effects on hydrogen peroxide and contaminant influence on this chemical were investigated. The amount of hydrogen peroxide was determined with potentiometric titration and compared with 1H NMR results. It was concluded that concentration information can be inferred from 1H NMR using less chemicals and in a shorter time with proper calibration. Furthermore, different grades of hydrogen peroxide can be distinguished by 1H NMR spectroscopy. It was demonstrated that 1H NMR reaction monitoring is useful to see the effect of contaminations and their influence on decomposition catalyst such as Pd/Al2O3. As a result, the best stabilizer can be selected with 1H NMR reaction monitoring and different catalysts can be easily compared. Two different modeling approaches were applied to H2O2 decomposition, and when looking at the temperature profiles, it was seen that it was more convenient to monitor the reactions in the micromixing zone. In addition, the studies were supported with Density Functional Theory. Theoretical chemical shifts of the reactant and product were calculated and compared with the experimental results, which is in line with each other. The combination of computational and experimental work can further elucidate physical and chemical properties of hydrogen peroxide.