Foto/elektrokimyasal su parçalanması için modifiye nanokatalizörlerin geliştirilmesi
Development of modified nanocatalysts for photo/electrochemical water splitting
  1. Tez No: 988556
  2. Yazar: ELAF ABD ELILLAH ALI ELHUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yeşil hidrojen üretimine yönelik fotoelektrokimyasal su parçalama süreçlerinde grafitik karbon nitrür (g-C₃N₄, GCN) ve türev nanohibritlerin sentezi, yapısal dönüşümleri ve performansları kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Termogravimetrik analiz (TGA), X-ışını kırınımı (XRD) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) sonuçları, GCN'nin melaminin çok aşamalı termal polimerizasyonu ile melam, melem ve melon ara türleri üzerinden yaklaşık 574 °C'de tam yoğunlaşarak oluştuğunu göstermiştir. Kontrollü polimerizasyon koşullarıyla elde edilen ultra ince nanolevhalar, geniş yüzey alanı (343,6 m² g⁻¹), küçük parçacık boyutu (61,8 nm) ve yüksek fotoelektrokimyasal verimlilik (ηSTH = %1,59; ηABPE = %2,14; ηIPCE = %4,10) gibi üstün özellikler sergilemiştir. Supramoleküler öncüllerin kullanımıyla geliştirilen gözenekli GCN yapıları, düşük yük transfer direnci (26,1 Ω) ve iyileştirilmiş hidrojen gelişim kinetiği (Tafel eğimi = 56,2 mV dec⁻¹, Faradaik verimlilik = %76,2) sergilemiştir. Bakır katkılı M-tipi hekzaferrit (CuFe₁₂O₁₉) ile hibritlenen GCN nanolevhalar, %15CuFe₁₂O₁₉ içeriğinde en yüksek performansa ulaşmış; düşük yük transfer direnci (15,25 Ω), %96'nın üzerinde uzun süreli kararlılık ve 0,793 mmol cm⁻² h⁻¹ hidrojen üretim hızı elde edilmiştir. Ayrıca, solvotermal işlem ve bilyalı öğütme ile sentezlenen %5Sb2Te3/Sb1.5Bi 0.5Te3 (ST/SB) nanohibriti, termoelektrik katkı etkisiyle zT > 1,1 değerine ulaşmış; %86 Faradaik verimlilik ve 0,263 mmol cm⁻² h⁻¹ hidrojen üretim kapasitesi sergilemiştir. Bu sonuçlar, yapısal optimizasyon, supramoleküler öz-birleşme, hibritizasyon ve termoelektrik entegrasyonunun sinerjik etkilerinin, hidrojen evrimi ve enerji dönüşüm verimliliğini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
: In this thesis, the synthesis, structural evolution, and performance of graphitic carbon nitride (g-C₃N₄, GCN) and its derivative nanohybrids were systematically investigated for photoelectrochemical water splitting aimed at green hydrogen production. Graphitic carbon nitride, characterized by thermogravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction (XRD), and Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), exhibited complete condensation at approximately 574 °C through the multistep thermal polymerization of melamine via melam, melem, and melon intermediates. Under controlled polymerization conditions, ultrathin nanosheets were ultimately obtained, enabling the yellow GCN to achieve a large surface area (343.6 m² g⁻¹), small particle size (61.8 nm), and high photoelectrochemical efficiencies (ηSTH = 1.59%; ηABPE = 2.14%; ηIPCE = 4.10%). Supramolecular precursors derived from the melamine–barbituric acid–cyanuric acid complex produced porous morphologies with low charge transfer resistance (26.1 Ω) and improved hydrogen evolution kinetics (Tafel slope = 56.2 mV dec⁻¹, Faradaic efficiency = 76.2%). Moreover, GCN nanosheets hybridized with 15% copper-substituted M-type hexaferrite (CuFe₁₂O₁₉, MCF) demonstrated superior performance, with reduced charge transfer resistance (15.25 Ω), high stability (>96%), and hydrogen generation rates up to 0.793 mmol cm⁻² h⁻¹. In addition, a 5% ST/SB nanohybrid synthesized via solvothermal treatment followed by ball milling achieved a thermoelectric figure of merit of zT > 1.1, while also exhibiting dual electrocatalytic functionality with a Faradaic efficiency of 86% and a hydrogen production rate of 0.263 mmol cm⁻² h⁻¹. These findings clearly demonstrate that structural adaptation, supramolecular self-assembly, hybridization, and thermoelectric integration act synergistically to enable efficient water splitting for sustainable hydrogen generation.