Menopoz dönemdeki kadınlarda eş desteğinin menopoza yönelik semptom ve tutumları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of spousal support on menopause-related symptoms and attitudes in women during the menopausal period
  1. Tez No: 989336
  2. Yazar: TUĞBA KARABİBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BALÇIK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Menopoz kadın yaşamındaki etkileri nedeniyle önemli dönemlerden biridir. Bu araştırmanın amacı menopoz dönemindeki kadınlarda eş desteğinin menopoza yönelik semptom ve tutumları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Analitik ve kesitsel tipteki bu çalışma 01 Aralık 2024-30 Haziran 2025 tarihleri arasında Yenikent Devlet Hastanesine başvuran 384 menopoz dönemindeki kadın ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında 'Kadın Tanıtım Formu', 'Menopoz Eş Desteği Ölçeği', 'Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği', 'Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25,0 kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde iki bağımsız grup için bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla grup için tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve Bonferroni testi ile grup farkları incelenmiştir. Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon kullanılarak numerik değişkenler arasındaki ilişki ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi test edilmiştir. Anlamlılık p<0,05 olarak belirlenmiştir. Kadınların menopoza girme yaşının 46,55±5,04 olduğu belirlenmiştir. Menopoz semptomlarının orta şiddette, Menopoza İlişkin Tutum olumlu olduğu bulundu. Menopoz eş desteği ölçeği ile somatik, psikolojik, ürogenital şikâyetler ile menopoz semptomları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü ve menopoza ilişkin tutum ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulundu (p<0,05). Menopoz eş desteği artıkça menopoz semptomlarının azaldığı, menopoza ilişkin tutumun ise arttığı saptandı. Kadınlara destek sağlamanın ilk adımı eşlerin menopoz ve yönetimi hakkında yeterli bilgilendirilme sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Menopause is a significant period in a woman's life due to its impact. The aim of this research is to evaluate the effect of spousal support on menopausal symptoms and attitudes in women during menopause.This analytical, cross-sectional study was conducted with 384 menopausal women who presented to Yenikent State Hospital between December 1, 2024, and June 30, 2025. The“Women's Identification Form,”the“Menopause Spouse Support Scale,”the“Menopause Symptoms Assessment Scale,”and the“Attitude Towards Menopause Scale”were used to collect data. SPSS 25.0 was used for data analysis. For normally distributed data, independent groups t-tests were applied for two independent groups, one-way analysis of variance was applied for more than two groups, and group differences were examined using the Bonferroni test. The relationship between numerical variables and the effects of independent variables on dependent variables were tested using Pearson correlation and simple linear regression. Significance was set at p<0.05. The average age of menopause for women was determined to be 46.55±5.04 years. Menopausal symptoms were found to be of moderate severity, and attitudes towards menopause were positive. A statistically significant negative correlation was found between the menopausal partner support scale and somatic, psychological, and urogenital complaints, and menopausal symptoms, while a statistically significant positive correlation was found between the menopausal attitude scale and menopausal symptoms (p<0.05). It was found that as spousal support for menopause increased, menopausal symptoms decreased and attitudes towards menopause increased. It is recommended that the first step in providing support to women is to ensure that spouses are adequately informed about menopause and its management.