Ahmed b. Haydar es-Safevî'nin Şerhu'l-İsâm li'l-Ferîde Haşiyesi'nin tahkik ve incelemesi
The investigation and examination of Ahmed b. Haydar es-Safevî's Sharh al-Isam li'l-Faridah commentary
- Tez No: 989849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BEDEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ahmed b. Haydar'ın yazma hâlinde bulunan, İsâmuddîn el-İsferâyînî'nin“elFerîde”üzerine kaleme aldığı şerhin haşiyesinin tahkik ve incelenmesini konu alır. Çalışma, temel olarak iki kısımdan oluşur: Dirâse (inceleme) bölümü ve tahkikli metin bölümü. Dirâse kısmı giriş ve iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, tezin konusu, amacı ve yöntemi ele alınmış; ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin gün yüzüne çıkarılmasının önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde genel olarak Haydarî ailesi tanıtılmış ve özelde Ahmed b. Haydar'ın hayatı incelenmiştir. Araştırmada Ahmed b. Haydar'ın Irak ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişmiş pek çok âlimin icâzetnâmelerinde adı geçen önemli âlimlerden biri olduğu tespit edilmiştir. İkinci bölümde, eser tanıtılmış ve tahkik edilen eserin yöntemi incelenmiştir. Müellif eserinde, İsâmuddîn el-İsferâyînî'nin şerhini ve onun öğrencisi olan Zibârî'nin haşiyesini sıkça mukayese ettiği; ayrıca Tâftâzânî, Seyyid Şerîf Cürcânî, İbnü'l-Hâcib ve bu isimlerin eserleri üzerine yapılan çalışmalardan yararlandığı görülmüştür. Tahkikli metnin yer aldığı son bölümde ise eserin üç yazma nüshası mukabele edilerek en doğru hali ortaya konmaya çalışılmıştır. Tahkik çalışması, İSAM Tahkikli Neşir Esasları (İTNES) kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the critical edition and analysis of the hāshiya (marginal gloss) on the sharḥ (commentary) that Ahmed b. Haydar extant only in manuscript form wrote on İsameddîn's al-Farīda. The study consists essentially of two main parts: the Dirāsa (study/analysis) section and the critically edited text. The Dirāsa section comprises an introduction and two main chapters. The introduction presents the subject, aim, and method of the thesis, and emphasizes the importance of bringing to light works that are on the verge of being lost. The first chapter provides a general introduction to the Haydarī family and examines the life of Ahmed b. Haydar. The research establishes that Ahmed b. Haydar was one of the notable scholars whose name appears in the ijāzahs (licences) of many scholars trained in Iraq and Eastern Anatolia. The second chapter introduces the work and examines the method adopted in its critical edition. It is observed that the author frequently compares the hāshiyas of İsamuddīn and his student Zibārī; he also benefits from the works of Tâftâzânî, Sayyid Sharīf Cürcânî, Ibn al-Ḥājib, as well as studies conducted on these figures and their writings. In the final section, which contains the critically edited text, three manuscript copies of the work were collated in an effort to establish the most accurate version of the text. The critical edition was carried out in accordance with the ISAM Guidelines for Critical Editions (İSAM Tahkikli Neşir Esasları, İTNES).