Türkiye'de kamu kurumları tarafından sunulan hizmetlerin dijitalliğinin ölçümlenmesi için metodoloji önerisi
Methodology proposal for measuring the digitality of services provided by government institutions in Turkey
- Tez No: 989911
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin her geçen gün arttığı yaşadığımız dünyada birçok ihtiyacımız için artık zamandan ve mekândan bağımsız olarak işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Zaman, emek ve doğru hesaplanıp değerlendirildiğinde maliyet avantajı, yine doğru değerlendirildiğinde çevresel anlamda olumlu etkileriyle dijitalleşme tamamen hayatlarımıza girmiştir. Ülkemizde de bu alanda yaşanan teknolojik gelişmeler ile kamu kurumlarının sunduğu hizmetlerde dijitalleşme önem kazanmaktadır. e-Devlet kavramının özellikle bu noktada öncülük yaptığını gözleyebiliriz. Yine de her zaman daha iyisi olabileceği düşüncesi ile aynı zamanda Avusturyalı yazar, öğretim üyesi ve yönetim bilimci Peter Ferdinand Drucker (19 Kasım 1909 – 11 Kasım 2005) 'ın“Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz”sözü ile önemini ortaya koyduğu şekilde ülkemizdeki kamu kurumlarını, dijital hizmetleri bakımından ölçmeye ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmamızda, uluslararası kuruluşların bu kapsamda yaptığı çalışmalar, ülkemizde kamu kurumlarının dijitalliğinin ölçülmesine ilişkin yapılan, Türkiye Bilişim Derneği, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi birlikteliğiyle yürütülen Dijital Türkiye Endeksi çalışmaları incelenmiş olup, kapsam ve detayları değerlendirilmiştir ve Türkiye özelinde bir metodoloji önerisi sunulmuştur. Çalışmamız keşfedici sıralı karma yöntem temelinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where technological developments increase day by day, we now carry out our transactions continuously and independently of location for many developed people. Digitalization has completely spread into our lives with its positive effects, which increase in time, effort and cost advantage when calculated and evaluated correctly. With the technological developments in this field in countries, digitalization is gaining importance in the services offered by public companies. We can observe that the concept of e-Government is especially specialized at this point. While it can always be better, there is a need for measurements in the dimensions of public institutions and digital services, as revealed by the Austrian, lecturer and management scientist Peter Ferdinand Drucker (19 November 1909 - 11 November 2005) with his author“You cannot manage what you cannot measure”. In our study, the studies carried out by international organizations in this context, the Digital Turkey Index studies carried out in our country to measure the digitalization of public institutions, carried out in cooperation with the Informatics Association of Turkey, Ankara Yıldırım Beyazıt University and the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey, have been examined and their scope and details have been evaluated In our study, the studies carried out by international organizations in this context, the Digital Turkey Index studies carried out in our country to measure the digitalization of public institutions, carried out in cooperation with the Informatics Association of Turkey, Ankara Yıldırım Beyazıt University and the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey, have been examined and their scope and details have been evaluated and a methodology proposal for Turkey is presented. Our study is based on the exploratory sequential mixed method.